Bezpečnost potravin

Probíhá osvětově-preventivní kampaň „SUCHEJ ÚNOR“

Vydáno: 4. 2. 2019
Autor: HSHMP

Podle poslední srovnávací studie Světové zdravotnické organizace se Česko umístilo na třetím místě na světě ve spotřebě alkoholu na hlavu.

Kampaň „SUCHEJ ÚNOR“ pořádá již posedmé Liga otevřených mužů (LOM). Generálním partnerem letošního ročníku je Zdravotní pojišťovna Ministerstva vnitra ČR, odbornou záštitu akce zajišťuje Klinika adiktologie 1. lékařské fakulty UK a Národní ústav duševního zdraví. Hygienická stanice hlavní města Prahy (dále jen „HSHMP“) se k této kampani již tradičně připojuje a vyzývá všechny Pražany k aktivnímu se zapojení.

 

SUCHEJ ÚNOR má jednoduchá pravidla: celý únor bez alkoholu. „Chceme pohnout národem, který pije přes míru,“ říká ředitel LOM Josef Petr s tím, že letos otevírají kampaň i pro ženy, zúčastnit se mohou i rodinné, partnerské nebo firemní týmy. Registrace na webu www.suchejunor.cz je jednoduchá a na každého účastníka čekají tipy na cvičení, motivační tričko a trenýrky, rady a podpora odborníků a výsledně dobrý pocit ze sebe.

Důvod k účasti je zřejmý: podle poslední srovnávací studie Světové zdravotnické organizace (Global status report on alcohol and health 2018  – WHO) se Česko umístilo na třetím místě na světě ve spotřebě alkoholu na hlavu, větší spotřebu má už jen Moldávie a Litva. Průměrný Čech vypije 14,4 litru čistého lihu za rok. To si lze představit jako 725 půllitrů piva pro každého obyvatele státu, pro všechny včetně NEJMENŠÍCH.  

Za hranicí rizikového pití je přes jeden milión lidí. Každý sedmý dospělý člověk pije přes míru. Společenské náklady nadměrného pití se u nás odhadují na více než 59 miliard korun ročně. Alkohol vyvolává závislost, podílí se na sebevraždách a násilných úmrtích, způsobil čtvrtinu zranění při dopravních nehodách, působí cirhózu jater, rakovinu úst, hltanu i tlustého střeva, vyvolává zánět slinivky, usnadňuje vznik a zhoršuje průběh tuberkulózy a dalších infekcí, spolupůsobí při vzniku rakoviny plic…. 

SUCHEJ ÚNOR umožňuje účastníkům poznat, do jaké míry mají své pití pod kontrolou. Každému účastníkovi přinese zlepšení nálady, fyzického i psychického stavu a výkonnosti, zlepšení spánku, trávení, pocit svěžesti a uspokojivější mezilidské vztahy. Kromě toho ušetří i nemalé peníze.
„Pokud někdo nezvládne měsíc bez alkoholu, může to znamenat, že se pití pro takového člověka stalo nebo v budoucnu může stát závažným osobním problémem,“ říká profesor PhDr. Michal Miovský, přednosta kliniky adiktologie.  

V Praze 3.2.2019  

MUDr. Danuše Antošová
odborný rada podpory zdraví a zdravotní politiky
Kancelář ředitele HSHMP  

Zdroje:

 

Zdroj článku: HSHMP