Navštivte také

Předchozí reklama
Následující reklama
Počet záznamů: 12
Navštivte také: MZe ČR – Bezpečnost potravin
MZe ČR – Bezpečnost potravin
Navštivte také: Ministerstvo zdravotnictví ČR
Ministerstvo zdravotnictví ČR
Navštivte také: Státní zemědělská a potravinářská inspekce
Státní zemědělská a potravinářská inspekce
Navštivte také: Státní veterinární správa ČR
Státní veterinární správa ČR
Navštivte také: Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský
Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský
Navštivte také: Evropský úřad pro bezpečnost potravin
Evropský úřad pro bezpečnost potravin
Navštivte také: Státní zdravotní ústav
Státní zdravotní ústav
Navštivte také: Meziresortní komise pro řešení jódového deficitu
Meziresortní komise pro řešení jódového deficitu
Navštivte také: Kancelář WHO v České republice
Kancelář WHO v České republice
Navštivte také: Evropská rada pro informace o potravinách
Evropská rada pro informace o potravinách
Navštivte také: Víš co jíš? (informace o výživě)
Víš co jíš? (informace o výživě)
Navštivte také: Knowledge Junction EFSA
Knowledge Junction EFSA

Přidat článek Pražští hygienici vysvětlovali pravidla a rizika stravování na jednorázových kulinářských akcích do kategorie

Aktuality DO > Aktuality DO
Aktuality > Aktuality

Pražští hygienici vysvětlovali pravidla a rizika stravování na jednorázových kulinářských akcích

Vydáno: 22.6.2018
Tisk článku
Autor: HSHMP
Informace HSHMP o průběhu přednášky pro laickou i odbornou veřejnost, včetně prezentace a pokynů EK.

Další ze zajímavých, pravidelných prezentací pro širokou veřejnost uspořádala Hygienická stanice hlavního města Prahy (dále jen „HSHMP“) 13. června 2018. Tentokrát na důležité téma „Hygienická pravidla a rizika jednorázových akcí“. Jedním z úkolů HSHMP, jakožto místně a věcně příslušného orgánu ochrany veřejného zdraví v Praze, je v souladu s právními předpisy provádění státního zdravotního dozoru zaměřeného na kontrolu a dodržování příslušných právních předpisů z hlediska ochrany zdraví spotřebitelů. Jedná se především o kontrolu bezpečnosti potravin a pokrmů.

V rámci své činnosti HSHMP klade velký důraz na osvětu nejen mezi spotřebiteli, ale i podnikateli. Proto také pořádá pro laickou i odbornou veřejnost pravidelné přednášky a jiné vzdělávací akce. Do zasedacího sálu HSHMP v budově ředitelství v Rytířské ulici v Praze 1 na zmiňovanou přednášku dorazilo více než 30 zájemců.

Dodržování správné výrobní a hygienické praxe je v případě pořádání jednorázových akcí vysoce důležité. Jednorázové akce jsou z pohledu hygieniků takové akce, které trvají zhruba od jednoho do tří dnů, dochází na nich k jednoduché úpravě pokrmů a povětšinou se konají ve venkovním prostředí.  

FOTA č. 1 - 3:  ilustrační příklady jednorázových akcí v Praze

   

 

 
Zdroj: HSHMP    

Účastníci přednášky získali detailní informace o povinnostech organizátorů jednorázových akcí a prodejců. Část přednášky se zaměřila na otázky přepravy a skladování potravin. Důležitý bod představoval výklad správné přípravy a výdeje pokrmů. Přítomné hygieničky dále ozřejmily nutnost a důvody zajištění dostatečných podmínek pro dodržování osobní hygieny. Při pořádání jednorázových akcí je zvlášť důležité dbát na správnou manipulaci a přípravu potravin. Jde totiž o nejúčinnější způsob prevence možných zdravotních rizik pro konzumenty a spotřebitele. Účastníci byli proto seznámeni s nejčastějšími onemocněními, která mohou v důsledku nedodržování vyžadovaných pravidel nastat. Výklad doplnil výčet právních předpisů, které je nutné dodržovat i příklady správné a špatné praxe.


► Za účelem zvýšení dostupnosti potřebných informací a v rámci úsilí o zlepšování osvěty u pořadatelů jednorázových akcí zpracovala HSHMP k danému tématu UCELENOU PREZENTACI, která je k dispozici široké veřejnosti (pdf;4,50 MB)


► Důležitá ustanovení obsahuje také dokument „Pokyny pro provádění některých ustanovení nařízení (ES) 852/2004 o hygieně potravin“ (pdf, 525 kB) - dokument je dostupný i přímým linkem na internetové stránky EK

 

V Praze 21. 6. 2018
Mgr. Zbyněk Boublík
tiskový mluvčí HSHMP 

 
Zdroj: HSHMP
Tyto stránky provozuje Ministerstvo zemědělství © 2018