Bezpečnost potravin

Pravost trapistických piv (aktualizace)

Vydáno: 21. 3. 2011
Autor:

Pomocí metody vyvinuté v JRC se potvrdilo, že trapistická piva vyrábí pouze sedm pivovarů na světě.

Vědci ve Společném výzkumné středisku EU (JRC) přispěli k vývoji metod, které určí pravost piv vyráběných trapistickými mnichy. Metoda použitá v nové studii “Authentication of Trappist beers by LC-MS fingerprints and multivariate data analysis” dokáže mezi tzv. “Abbey beers” určit, která jsou skutečně trapistická. Celkem bylo pomocí kapalinové chromatografie (LC-MS) a vícerozměrné analýzy dat analyzováno 232 piv.Každé pivo má specifický chemický profil neboli “otisk” (fingerprint), který lze vystopovat kapalinovou chromatografií ve spojení s hmotnostní spektrometrií.

Studie došla k závěru, že se trapistická piva vyrábí pouze v sedmi malých trapistických pivovarech na světě. Šest pivovarů je v Belgii (Achel, Chimay, Orval, Rochefort, Westvleteren a Westmalle), jeden v Nizozemí (La Trappe). Trapistická piva se považují za pracné řemeslnické výrobky vyráběné podle tradičních výrobních technik, které používaly mniši ve středověku.

JRC má dlouhodobé zkušenosti s určováním původu nápojů a potravin, např. vína, olivového oleje a piva. Techniky vyvinuté v JRC jsou velmi účinnými nástroji pro určování pravosti a kvality výrobků, které evropští spotřebitelé jedí a pijí.

Zdroj: JRC Newsletter: February/March 2011

Problematikou pravosti piv se zabývají také na VŠCHT v Praze. Ke stanovení chemického profilu piva byla zvolena jiná metoda, viz “Ambient mass spectrometry employing a DART ion source for metabolomic fingerprinting/profilig: a powerful tool for beer origin recognition”. Vedle určování pravosti piva zde stanovují rovněž mykotoxiny v pivu, viz “Analysis of multiple mycotoxins in beer employing (ultra)-high-resolution mass spektrometry”.