Bezpečnost potravin

Prasečí chřipka: jak se šíří a jak se chránit

Vydáno: 27. 4. 2009
Autor:

Problematika prasečí chřipky v otázkách a odpovědích.

Virus prasečí chřipky se nekontrolovaně šíří světem. A zabíjí. Podle zprávy Evropské komise se na evropském kontinentu tento nebezpečný virus zatím neobjevil, brzy však může být už vše jinak. Počty nemocných rychle rostou. A na seznamu přibývají nové státy. Onemocnění zasahuje všechny věkové skupiny.
 
Co to je prasečí chřipka? Proč se objevila právě teď?
Nově objevený typ viru H1N1 nebyl u prasat ani u člověka dosud znám. Virus je mimořádně nakažlivý a způsobuje onemocnění horních cest dýchacích. O novém viru, který vznikl smíšením virů prasečí, lidské a ptačí chřipky, se mnoho neví.
 
"Chřipka se zatím vždy vytvořila v Asii, někde v jižní Číně, kde lidé žijí pohromadě v domácnosti s prasaty a kachnami. Kolem Mexiko City to vypadá podobně, je to jedno z nejnašlapanějších míst na světě, lidé tam žijí v otřesných hygienických podmínkách a já si dovedu představit, že něco takového se může vynořit i tam," říká Ladislav Machala z infekční kliniky nemocnice na Bulovce.
 
Onemocnění zasahuje všechny věkové skupiny, působí silné zdravotní komplikace a v některých případech smrt. Obzvláště jsou ohroženi starší lidé a děti. Nemoci však podléhají i mladí dospělí lidé.
 
Jaká je pravděpodobnost, že se objeví v Česku?
Do nedělního večera nebyl na území Evropské unie potvrzen jediný případ nakažení virem prasečí chřipky. Světová zdravotnická organizace nepotvrdila ani jeden ze dvou podezřelých případů ve Francii.
 
"Nebyl prokázán ani případ nakaženého zaměstnance britských aerolinek," doplňuje hlavní hygienik Michael Vít. Podle něho by se virus mohl do Evropy, tedy i do Česka dostat do několika týdnů. Řada zemí Evropské unie už začala své obyvatele i návštěvníky země na letištích o nebezpečí informovat.
 
Pokud se situace zkomplikuje, sejde se i česká pandemická komise. "Zatím nelze říct, jestli je nový virus agresivnější než jiné pandemie chřipky v minulosti, ale úmrtnost se zdá docela vysoká," říká primářka infekčního oddělení na Bulovce Hana Roháčová.
 
Už z dřívějška má Česko připraven i ekonomický model chřipkové pandemie. V takovém případě by onemocněly asi tři miliony lidí. "Vypracovali jsme model, jak by bylo národní hospodářství postiženo. Odhadli jsme, že hrubý domácí produkt by poklesl o jedno až dvě procenta," řekla už dříve prorektorka Vysoké školy ekonomické Stanislava Hronová.
 
Jak se může člověk nakazit? Jaké jsou příznaky a průběh?
Prasečí chřipka se šíří vzduchem – nejčastěji tedy kýchnutím. Lidé, kteří v minulých měsících nikam necestovali, nemusí mít obavy. "Člověk, který by mohl mít podezření, by se musel pohybovat buď po Mexiku, nebo na hranicích mezi Mexikem a Spojenými státy. Pokud takovou anamnézu nemá, tak obavy nejsou odůvodněné," říká hlavní hygienik Michael Vít.
 
Nemoc se projevuje stejně jako běžná chřipka. Člověk má rýmu, kašel, bolesti hlavy i v krku a horečky. "U některých případů z Mexika se k běžným příznakům přidává i průjem," dodává Vít.
 
Co doporučit jako prevenci? "To je těžké. Virus, zdá se, se šíří velmi rychle, už je to rozjeté. Chránit se můžete jedině jako při obvyklých chřipkových epidemiích: nechodit na místa, kde se shromažďuje hodně lidí, mýt si ruce, dodržovat hygienu," radí lékař Ladislav Machala. Stejně jako při epidemii chřipky by měl být člověk zvlášť opatrný v městské hromadné dopravě.
 
Inkubační doba ještě není známa, ale podle odborníků by to mohlo být od jednoho do pěti dní. Ale v té době už je nositel viru infekční. "Je to jako každé jiné infekční onemocnění. Když se vyléčíte, budete mít protilátky," říká primářka Hana Roháčová.
 
Jaké jsou proti ní léky nebo vakcíny a jak jsou účinné?
Vakcína proti prasečí chřipce neexistuje. Na virus zabírají podle Centra pro kontrolu léčiv v americké Atlantě nová antivirotika – léky Tamiflu a Relenza. Oba přípravky má Česko ve skladech. "V současnosti máme k dispozici dva miliony dávek tohoto léku," upozorňuje hlavní hygienik Michael Vít.
 
Podle něho jsou pravidelně testovány, u části je doba použití prodloužena na pět let. Letos evropští hygienici nezaznamenali ani jediný chřipkový vir, na který by tamiflu nezabíralo. Nemá však cenu brát antivirové léky preventivně.
 
Mám se bát cestovat a kam? A jak se mohu chránit?
Žádný stát zatím kvůli prasečí chřipce neuzavřel hranice. Řada států, a to i evropských, však připravuje informační kampaně na letištích. České ministerstvo zahraničí už varuje před cestami do některých zemí.
 
"Občany upozorňujeme na nebezpečí nákazy například v Mexiku nebo asijských státech. Rizikové je tam hlavně zdržovat se na místech, kde je spousta lidí," říká mluvčí ministerstva zahraničí Zuzana Opletalová.
 
A turistům kromě toho, co radí lékaři, doporučuje nezdravit se podáním ruky a nepoužívat spolu s jinými lidmi třeba sklenice ani telefon. "Pokud na sobě lidé zpozorují jakékoli příznaky, měli by jít okamžitě k lékaři," upozorňuje Opletalová.
 
Zdroj: iDNES.cz