Bezpečnost potravin

Potravinářská inspekce stále kontroluje potraviny z Číny kvůli obsahu melaminu

Vydáno: 12. 2. 2010
Autor:

Tisková zpráva SZPI ze dne 12.2.2010.

Uplynul již téměř rok a půl od doby, kdy celým světem otřásla kauza melaminu v potravinách původem z Číny. Čínští farmáři s vědomím čínských výrobců přidávali do mléka melamin, aby jím maskovali jeho nepříznivé nutriční hodnoty. Veřejnost se o tomto podvodu dozvěděla v okamžiku, kdy v Číně začal strmě stoupat počet dětí s ledvinovými potížemi, které byly způsobeny konzumací mléčné výživy vyrobené z kontaminovaného mléka. Čína přiznala i několik případů úmrtí dětí.
Celý svět na tuto kauzu zareagoval zpřísněnou kontrolou čínských mléčných výrobků i tzv. složených potravin, do nichž bylo čínské mléko přidáno jen zčásti. V EU již dlouho předtím platil zákaz dovozu čínských mléčných výrobků, v září 2008 v důsledku aféry však Evropská komise zákaz rozšířila i na dovoz potravin s mléčnou složkou, které jsou určeny pro kojence a malé děti. U ostatních čínských potravin obsahujících byť jen nepatrné množství mléka dozorové orgány zemí EU musely ověřovat případný obsah melaminu již při kontrole na hranicích. Na evropský trh mohlo být propuštěno pouze to zboží, které bylo shledáno jako bezpečné.
I dnes po mnoha měsících se v médiích čas od času objevují zprávy, že Čína má problémy s melaminem v mléku neustále. V tomto smyslu mohou být ale evropští spotřebitelé klidní, v EU nadále platí zpřísněná opatření dovozu rizikových čínských výrobků. Na jejich naplňování se podílí i Státní zemědělská a potravinářská inspekce. V roce 2009 tak například SZPI provedla bez mála dva tisíce kontrol zaměřených na čínské potraviny s mléčnou složkou. V rámci těchto kontrol i kontrol dovozu čínských potravin bylo odebráno celkem 98 vzorků, které byly následně podrobeny laboratorním testům.
Od září 2008 k dnešnímu dni byly zjištěny pouze čtyři případy potravin kontaminovaných melaminem na území ČR, ať už se jednalo o případy odhalené kontrolou SZPI, vnitřní kontrolou provozovatelů samotných nebo kontrolou dozorového orgánu jiné členské země, který o tom informoval SZPI prostřednictvím Systému rychlého varování pro potraviny a krmiva v EU. Veřejnost byla o všech těchto případech informována prostřednictvím médií, a to i když se jednalo například o pouhých dvacet dvěstěgramových balení bonbónů.
Žádná ze čtyř kontaminovaných potravin na území ČR nepředstavovala akutní zdravotní riziko pro konzumenty; naměřené hodnoty melaminu v těchto potravinách byly mnohonásobně nižší než hodnoty naměřené u čínské mléčné výživy, která způsobila zdravotní potíže stovkám tisíců čínských dětí. Zároveň byly tyto kontaminované potraviny (nebo suroviny) na evropský trh dovezeny ještě předtím, než vstoupila v platnost ochranná opatření Evropské komise. O jejich účinnosti svědčí i skutečnost, že od března roku 2009 nebyla v ČR zjištěna žádná další potravina s nadlimitním množstvím melaminu.
 
 
Zpracovala: Martina Šmídtová, tisková mluvčí SZPI
12. 2. 2010

SZPI  informovala o výskytu melaminu v potravinách na trhu v ČR v těchto tiskových zprávách:

Do České republiky byly distribuovány bonbony s melaminem (24.10.2008)
Z trhu byl stažen výrobek s melaminem (6.3.2009)
SZPI šetřila případ potraviny s melaminem (31.3.2009)