Bezpečnost potravin

Pěstování GM plodin se globálně rozšiřuje

Vydáno: 13. 2. 2009
Autor:

Společnost ISAAA ve své zprávě uvádí, že v roce 2008 pěstovalo 13,3 milionů zemědělců GM plodiny na celkové ploše 125 milionů hektarů.

(lid) – V roce 2008 přibylo dalších 1,3 milionů sedláků, kteří začali využívat osivo geneticky modifikovaných plodin. Celkem tímto osivem bylo oseto 10,7 milionů hektarů, uvedla mezinárodní organizace lobující za používání genových technik ISAAA ve své nejnovější zprávě. Celkově se tak pěstováním GM plodin zabývalo v roce 2008 již 13,3 milionů zemědělců ve 25 zemích na ploše 125 milionů hektarů.
 
S pěstováním GM plodin začali v loňském roce v Egyptě, kde bylo oseto prvních 700 hektarů Bt-kukuřicí a v Burkině Faso, kde tamní farmáři pěstovali na rozloze 8 500 hektarů Bt-bavlnu. Na africkém kontinentě byly předtím GM plodiny pěstovány pouze na jihu.
 
Obchodní ředitel ISAAA Clive James hodnotí tento vývoj jako pozitivní. „Pozitivní zkušenosti v nových afrických regionech přispěly k tomu, že se stejnou cestu vydávají i sousední země. Kromě toho se mnoho politiků může přesvědčit, že geneticky pozměněné kulturní plodiny mohou sehrát klíčovou roli při řešení hlavních sociálních problémů a možná i zabezpečit zásobování populace potravinami a zajistit tak trvale udržitelný rozvoj na Zemi“.   
 
13,3 Millionen Landwirte in 25 Ländern: Weltweiter Gentechanbau erneut ausgedehnt