Navštivte také

Předchozí reklama
Následující reklama
Počet záznamů: 12
Navštivte také: MZe ČR – Bezpečnost potravin
MZe ČR – Bezpečnost potravin
Navštivte také: Ministerstvo zdravotnictví ČR
Ministerstvo zdravotnictví ČR
Navštivte také: Státní zemědělská a potravinářská inspekce
Státní zemědělská a potravinářská inspekce
Navštivte také: Státní veterinární správa ČR
Státní veterinární správa ČR
Navštivte také: Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský
Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský
Navštivte také: Evropský úřad pro bezpečnost potravin
Evropský úřad pro bezpečnost potravin
Navštivte také: Státní zdravotní ústav
Státní zdravotní ústav
Navštivte také: Meziresortní komise pro řešení jódového deficitu
Meziresortní komise pro řešení jódového deficitu
Navštivte také: Kancelář WHO v České republice
Kancelář WHO v České republice
Navštivte také: Víš co jíš? (informace o výživě)
Víš co jíš? (informace o výživě)
Navštivte také: Knowledge Junction EFSA
Knowledge Junction EFSA
Navštivte také: Evropská rada pro informace o potravinách
Evropská rada pro informace o potravinách

Přidat článek Omezení reklamy v USA a v Evropě zaměřené na děti do 12 let do kategorie

Systémy řízení kvality a bezpečnosti potravin - Archiv > Systémy řízení kvality a bezpečnosti potravin - Archiv> Potravinářství - Archiv

Omezení reklamy v USA a v Evropě zaměřené na děti do 12 let

Vydáno: 27.7.2007
Tisk článku
Autor: Ing. Marta Pospíšilová
Iniciativa potravinářských firem má zredukovat propagaci nežádoucích potravin. Firmy však aplikují nejednotná nutriční kritéria.
Iniciativa potravinářských firem v USA
Deset největších potravinářských firem v USA (Cadbury Schweppes USA; Campbell Soup Co;  Coca-Cola Co; General Mills, Inc.; Hershey's Co; Kellogg Co; Kraft Foods Inc.; McDonald's; PepsiCo, Inc. and Unilever) se v listopadu 2006 dohodlo (Children's Food and Beverage Advertising Initiative),  že omezí reklamu potravin zaměřenou na děti do 12 let. Dvě třetiny televizních reklam na potraviny zaměřených na děti propaguje právě výrobky těchto firem. Cílem iniciativy je přispět ke zdravější výživě, k získání lepších stravovacích návyků a k zavedení zdravého životního stylu. Má zmizet kolem 50 % televizních a jiných reklam na potraviny nevhodné pro děti.
Každá firma však bude své výrobky propagovat podle pravidel (v souladu s vědeckými poznatky a národními normami), která si sama stanoví.
Kromě omezení reklamy se v rámci této iniciativy uplatní i další aktivity, např. vytvoření velikosti porcí po 100 kcal (to již mnozí dělají), rozšíření sortimentu potravin splňujících kritéria „USDA Healthier School Challenge Program“ pro prodej a stravovací služby (v souladu s pravidly „USDA Dietary Guidelines“ a My Pyramide“), používání tvrzení o vlivu potravin na kondici.
Pomocí propracovaných interaktivních technik budou firmy propagovat nutriční a zdravotní informace, nebudou umísťovat reklamy v základních školách a omezí používání hesel propagujících tzv. junk food.
Kellogg´s a Unilever v Evropě
Kellogg´s je šestou firmou, která v Evropě vyhlásila, že bude uvádět na trh pro děti do 12 let jen potraviny s vhodným nutričním profilem, a to podle vlastních kritérií (Kellogg Global Nutrient Criteria). Tato kritéria budou využívána i pro rozhodování ohledně reklamy zaměřené na děti. Je to rozšíření dřívějšího slibu týkajícího se dětí do 6 let.
Kellogg Global Nutrient Criteria – na jednu porci (30 g snídaňových cereálií nebo cereálních tyčinek):
-         nejvýše 200 kcal
-         nejvýše 2 g nasycených tuků
-         bez přídavku trans-tuků
-         nejvýše 230 mg sodíku
-         nejvýše 12 g cukru.
Zatím polovina výrobků Kellogg´s určená dětem tato kriteria nesplňuje. Receptury mají být změněny do konce r. 2008. Kritéria se budou vztahovat i na prodej po internetu. (Celkový obrat firmy Kellogg´s činí 11 mld. USD.) Společnost začala ve Velké Británii v r. 2005 s nutričním označováním pomocí systému GDA (Guideline Daily Amount: kalorie, veškerý tuk, nasycené tuky, veškerý cukr a sůl) a posléze to rozšířila i do dalších evropských států.
Na omezení reklamy nežádoucích potravin pro děti ve Velké Británii nebude mít nejnovější iniciativa Kellog žádný vliv, protože britský úřad Food Standard Agency stanovil pro reklamu zaměřenou na děti ještě přísnější limity.
Společnost Unilever ohlásila, že bude reklamu zaměřenou na děti používat jen u výrobků splňujících kritéria „My Choice“. Podle těch smí nejvýše 2 % energie pocházet z trans-tuků, nejvýše 15 % z nasycených tuků a méně než 33 % z veškerých tuků. Podíl energie z cukrů nesmí překročit 25 %, obsah cukru nesmí překročit 7 g/100 g. Systém Unilever však připouští výrobky s vysokým obsahem soli.
EU Food Law, 2007, č. 306, s. 17-18
http://www.supermarketguru.com/page.cfm/30993
Tyto stránky provozuje Ministerstvo zemědělství © 2021