Bezpečnost potravin

Oficiální metoda EU pro detekci GM kukuřice Bt10

Vydáno: 29. 4. 2005
Autor:

Evropská komise – Referenční laboratoř pro GMO validovala PCR metodu pro stanovení přítomnosti transgenní kukuřice Bt10 v kukuřici importované z USA do EU. Je uveden podrobný postup stanovení kukuřice Bt10.

Laboratoř JRC/CRL (Joint Research Centre/Community Reference Laboratory for GM Food and Feed), která funguje jako referenční laboratoř pro GMO v EU, schválila detekční metodu pro kukuřici Bt10. Uvedená metoda by se měla používat při zjišťování (tracing) přítomnosti kukuřice Bt10 v komoditách.

Poté, co úřady v USA sdělily Komisi, že neautorizovaná kukuřice Bt10 firmy Syngenta může být bez upozornění exportována do EU, vydala Komise 18. dubna 2005 rozhodnutí o přijetí bezpečnostních opatření. Na základě tohoto rozhodnutí se požaduje, aby určité produkty–krmiva z USA na bázi kukuřice byly certifikovány, že neobsahují Bt10. Syngenta navrhla detekční metodu, která by se používala pro testování importů. Tato metoda byla validována Genescan a následně certifikována JRC a stala se oficiální metodou EU pro detekci Bt10. Podrobné informace o detekční metodě jsou k dispozici v Příloze I, podrobná zpráva JRC o vyhodnocování je v příloze II.

Ačkoliv byla zvolena bezpečnostní opatření primárně pro krmný materiál, je pravděpodobné, že národní kontrolní orgány budou testovat přítomnost kukuřice Bt10 také v potravinách.

Příloha I: Metoda PCR pro detekci transgenní kukuřice Bt10 [pdf ; 271430 bytů]

Příloha II: Zpráva o validaci metody PCR pro detekci transgenní kukuřice Bt10 [pdf ; 520187 bytů]

 

CIAA  prostřednictvím PK ČR .