Bezpečnost potravin

Obnova ČOV z fondu ŽP

Vydáno: 30. 8. 2002
Autor:

ČOV; obnova; povodně; ČR

Fond životního prostředí loni hospodařil se schodkem 0,5 miliardy
27. srpna 2002 20:26
PRAHA (ČTK) – Státní fond životního prostředí loni hospodařil se schodkem půl miliardy korun. Vybral 1,3 miliardy korun jako splátky půjček a 1,9 miliardy na poplatcích za znečišťování životního prostředí. Na investiční akce naopak vydal 3,7 miliardy korun, tedy o 0,5 miliardy více, než činily jeho příjmy. Vyplývá to ze zprávy o hospodaření fondu, kterou ve středu vládě předloží ministr životního prostředí Libor Ambrozek.
Fond v souladu s plněním dohod s EU nejvíce investoval do ochrany vod, a to 1,6 miliardy korun. Na ochranu ovzduší vydal 1,5 miliardy.

Podle shrnutí zprávy, které má ČTK k dispozici, loni stát prostřednictvím fondu podpořil výstavbu 169 nových čistíren odpadních vod. Podle uzavřených smluv Česká republika vloží do těchto čistíren celkem 2,7 miliardy korun. Podle odhadů je do roku 2010, kdy má stát splnit kritéria EU na čistotu vod, nutné do čistíren a kanalizací investovat zhruba 60 až 80 miliard korun. Nejde však pouze o peníze státu, ale i o finance soukromého sektoru, obcí a dotace z evropských fondů.

Fond nyní bude dotovat obnovu čistíren, jež nedávno zaplavila velká voda. Záplavy poškodily 30 velkých a 47 malých čistíren. Podle předběžného odhadu ministerstva životního prostředí na nich vznikla škoda půl miliardy korun.

Do 96 projektů ochrany přírody stát investoval 212 milionů korun. Poprvé loni fond vkládal peníze i do nového programu úspor a obnovitelných zdrojů energie. Jednorázově fond zaplatil 25 milionů korun za likvidaci odpadů živočišného původu v souvislosti s výskytem nemoci šílených krav.

Příjmy fondu tvoří poplatky za znečišťování jednotlivých složek životního prostředí, které platí obce a firmy. Peníze se do ochrany životního prostředí vracejí prostřednictvím dotací a půjček na investiční ekologické akce. Letos fond přijde kvůli povodním o část poplatků za znečištění vod. Kvůli výpadku zhruba 80 čistíren by obce postižené povodněmi musely fondu zaplatit vysoké pokuty za znečištění vod. Chod čistíren je však nutné co nejdříve obnovit, a tak ministerstvo povolilo, aby obce peníze použily rovnou na sanace.