Bezpečnost potravin

Obavy z nové varianty PRRS

Vydáno: 9. 4. 2010
Autor:

Nová vysoce patogenní forma viru PRRS, která se již vyskytla ve více asijských zemích by podle farmářů mohla být zavlečena i do početních stavů prasat ve Velké Británii.

Britští chovatelé prasat se obávají, že by mohla být do jejich chovů zavlečena nová varianta onemocnění PRRS (porcinní respirační a reprodukční syndrom). Výskyt tzv. HP-PRRS (vysoko patogenní PRRS) byl dosud zjištěn v několika asijských zemích, kde měl katastrofální následky na zdravotní stav prasnic. Farmáři Spojeného království mají strach, že by se mohla nová varianta PRRS do početních stavů prasat v zemi dostat prostřednictvím ilegálních importů masných výrobků.
 
U HP-PRRS se jedná o mutaci viru PRRS, který dokáže překonat velké geografické vzdálenosti, uvedl Stehen Curtis, předsedající plemenářské společnosti ACMC. Důvodem obav je nekontrolovaný obchod. HP-PRRS se vyznačuje vysokou nakažlivostí a způsobuje u plemenných prasnic mortalitu v rozmezí od 20 do 30 % a až ve 100 % porody mrtvých selat, 80 % abortů a až 100% úhyn selat.
 
Britská prasata nevykazují vůči nové variantě PRRS žádnou imunitu. Kromě toho neposkytuje ochranu před tímto novým onemocněním ani žádná z dostupných vakcín.
 
Angst vor neuer PRRS-Variante
Dlz primus schwein, 2010, č. 3, s. 6