Bezpečnost potravin

O vakcinaci proti bluetongue ve Švédsku

Vydáno: 9. 9. 2008
Autor:

Tisková zpráva SVS ČR ze dne 9.9.2008.

Kvůli prvnímu případu bluetongue, který zaznamenali u skotu v jihozápadní části Švédska, začnou v nejbližších týdnech vakcinovat v ochranném pásmu do 150 km.
 
Ani ve Švédsku neberou riziko katarální horečky ovcí (bluetongue) na lehkou váhu a monitorují výskyt tiplíků, přenašečů této nákazy, a vyšetřují dobytek. Právě díky rutinnímu vyšetřování byl objeven a 6. 9. potvrzen první případ bluetongue (virus sérotypu 8) na farmě dojnic na jihozápadě země. Prvním opatřením je vakcinace v zóně 20 km a poté v pásmu do 150 km od ohniska.
 
Švédské ministerstvo zemědělství dále počítá s vakcinací skotu, ovcí a koz proti katarální horečce obdobně jako ostatní členské země, kde se toto onemocnění vyskytlo. A to v souladu s podmínkami Evropské komise.
 
V ČR je zatím vakcinace v plném proudu, nemáme hlášené problémy; bylo uděleno několik desítek výjimek v souladu s ustanovením mimořádných veterinárních opatření. Nejčastějším důvodem je časná porážka vykrmených zvířat na jatkách, popřípadě technické potíže při shromáždění stáda. Chovatelé si dobře uvědomují, že vakcinace, která je plně hrazena, a nic je nestojí, jim opravdu prospívá.
 
Další informace z oblasti Státní veterinární správy lze získat na internetových stránkách SVS ČR: www.svscr.cz.

Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR