Bezpečnost potravin

O účincích Ginkgo biloby

Vydáno: 23. 12. 2008
Autor:

Šestiletá studie nepotvrdila vliv byliny na snižování rizika demence nebo Alzheimerovy choroby.

Ginkgo biloba (jinan dloulaločný) byl až dosud považován za téměř zázračný přírodní lék tradiční čínské medicíny, používaný zejména v boji proti demenci a Alzheimerově nemoci. Podle výsledků šestileté studie však Gingko nesnižuje riziko demence nebo Alzheimerovy choroby a je v boji proti těmto nemocem naprosto neúčinné.
Studie se zúčastnilo více než 3100 dobrovolníků ve věku 75 let a výše, kteří měli buď normální duševní funkce nebo mírnou kognitivní poruchu. Všichni brali dvakrát týdně placebo nebo výtažek z ginkgo biloby (celkem 240 miligramů denně). Vědci pak testovali paměť a další duševní schopnosti těchto dobrovolníků každých šest měsíců po dobu šesti let. Výsledky studie, která byla sponzorovaná National Center for Complementary and Alternative Medicine and the National Institute on Aging of the National Institutes of Health, se objevily v listopadu 2008 v Journal of the American Medical Association.
Studie došla k těmto závěrům:
1. Ginkgo biloba je naprosto neefektivní v boji s demencí.
2. Ginkgo biloba je nicméně relativně bezpečná bylina.
 
S druhým tvrzením však nesouhlasí někteří odborníci, neboť některé výzkumy ukazují, že užívání Ginkgo biloby může způsobovat nadměrné krvácení. Hlavním účinkem Ginkgo je totiž rozšíření cév a prokrvení celého organismu.
 
Více informací o účincích Ginkgo biloby je k dispozici zde.
 
Zdroj: iDNES.cz (23.12.2008)