Bezpečnost potravin

Nový škůdce rajčat v Česku

Vydáno: 22. 8. 2013
Autor: SRS

Tisková zpráva SRS ze dne 21. 8. 2013.

v:* {behavior:url(#default#VML);}
o:* {behavior:url(#default#VML);}
w:* {behavior:url(#default#VML);}
.shape {behavior:url(#default#VML);}

Na území České republiky byl potvrzen první výskyt nebezpečného škůdce rajčat makadlovky Tuta absoluta. Housenky tohoto motýla, který nemá český název, dokážou vážně poškodit rostliny a plody rajčat a tím výrazně snížit výnos a kvalitu plodů.

„Naši inspektoři potvrdili první výskyt tohoto nebezpečného škůdce v České republice, konkrétně v okrese Prostějov na Olomoucku. Pěstitelé rajčat by proto měli být bdělí, zvláště pak ti, kteří pěstují rajčata ve sklenících,“ upozorňuje ředitel SRS Zdeněk Mach a dodává: „I když se jedná o teplomilný druh můry, který v našich podmínkách není schopen venku přezimovat, může dojít k jeho usídlení ve sklenících a fóliovnících.“ Makadlovka Tuta absoluta je ve své domovině v Jižní Americe řazena k nejvýznamnějším škůdcům porostů rajčat. Škody na rostlinách způsobují jen housenky, které svým žírem poškozují především zelené části rostlin, ovšem mohou poškodit i květy a plody. Typickým symptomem napadení housenkami Tuta absoluta jsou plošné nepravidelné miny na listech a chodbičky ve stoncích a plodech.

Dospělec je drobný motýl s rozpětím křídel 10 mm s charakteristickými dlouhými a nahoru protaženými makadly, dobře viditelnými pouhým okem. Starší housenky mají zelenavou až světle růžovou barvu a dorůstají do velikosti 8 mm. Škodlivý organismus Tuta absoluta je zařazen na seznamu A2 Evropské a středozemní organizace ochrany rostlin (EPPO) a členským zemím je doporučeno provádět vůči němu regulační opatření. Preventivním opatřením proti zavlečení tohoto škůdce je nemanipulovat v blízkosti porostů rajčat s plody dováženými z rizikových oblastí a likvidovat použité přepravní obaly od rajčat, případně je po dodání důkladně vyčistit. K signalizaci výskytu a detekci Tuta absoluta slouží druhově specifické feromonové lapáky. Z agrotechnických opatření se doporučuje instalace sítěk proti hmyzu ve větracích otvorech v uzavřených prostorách, vyvěšení vhodných feromonových lapáků a odstraňování všech zbytků rostlin z čeledi lilkovitých bezprostředně po sklizni. V boji proti makadlovce Tuta absoluta lze s úspěchem využít i preparáty na biologické bázi a chemickou ochranu.

Zbyněk Škodáček, tiskový mluvčí SRS
Kontakt s médii:
725 358 724
e-mail: zbynek.skodacek@srs.cz
www.srs.cz

Přílohy

Normal
0
false

21

false
false
false

CS
X-NONE
X-NONE

/* Style Definitions */
table.MsoNormalTable
{mso-style-name:“Normální tabulka“;
mso-style-parent:““;
line-height:115%;
font-size:11.0pt;“Calibri“,“sans-serif“;}