Bezpečnost potravin

Nový, odolný typ ptačí chřipky

Vydáno: 2. 11. 2006
Autor:

Novou variantu ptačí chřipky způsobuje takzvaný fuťienský virus H5N1, který se liší od dřívějších typů viru pocházejících z Hongkongu a Vietnamu.

Vědci objevili nový typ ptačí chřipky, která infikuje lidi i zvířata a pravděpodobně je odolná vůči současným vakcínám. Informuje o tom úterní vydání odborného časopisu Proceedings of the National Academy of Sciences.
Novou variantu ptačí chřipky způsobuje takzvaný fuťienský virus H5N1 (podle čínské provincie Fu-ťien), který se liší od dřívějších typů viru pocházejících z Hongkongu a Vietnamu.
Nová varianta se stala převládajícím typem ptačí chřipky v několika čínských provinciích a rozšířila se také do Hongkongu, Laosu, Malajsie a Thajska, píše se ve zprávě profesora hongkongské univerzity Yi Guana a jeho kolegů.
Ačkoli již lidé byli novým virem infikováni, nejsou důkazy, že by byl přenosný z člověka na člověka, uvedl jeden ze spoluautorů studie Robert Webster z dětské nemocnice svatého Judy v Memphisu v americkém státě Tennessee.
Také Michael Perdue z globálního programu boje proti chřipce při Světové zdravotnické organizaci potvrdil, že nový typ zřejmě nepředstavuje zvýšené nebezpečí pro člověka "kromě toho, že se zdá být dosti rozšířen". Konstatoval rovněž, že virus se bude dále měnit.
Podle Webstera bude zapotřebí vyvinout proti této nemoci novou vakcínu. Na tom již údajně pracuje WHO společně s čínskou vládou.
Mnoho vědců se může domnívat, že programy očkování před dřívějšími typy viru H5N1 přispěly ke zvýšení odolnosti viru, ale kvalitní očkování může snížit rozšíření nemoci a zabránit výskytu dalších variant, podotkl Webster.
Virus H5N1 od roku 2003 zdevastoval chovy drůbeže v Číně i v dalších asijských zemích a vyžádal si přes 150 lidských životů. Většina obětí žila v těsném kontaktu s opeřenci a nakazila se od nich.
Zdravotnické úřady se obávají mutace viru ve formu přenosnou mezi lidmi, která by mohla vyvolat světovou pandemii.

idnes.cz