Bezpečnost potravin

Návratu africkému moru prasat zabrání jen důsledná prevence. EFSA spouští informační kampaň

Vydáno: 26. 7. 2021
Autor: Ministerstvo zemědělství

Tisková zpráva Ministerstva zemědělství

Foto: Shutterstock

Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) ve spolupráci s Odborem bezpečnosti potravin Ministerstva zemědělství připravil informační kampaň Zastavme africký mor prasat. Africký mor prasat (AMP), který představuje nebezpečné, vysoce nakažlivé onemocnění pro domácí i divoká prasata, se v České republice podařilo úspěšně vymýtit. Riziko opětovného zavlečení infekce však vzhledem k výskytu nákazy v sousedních zemích, jako je Polsko, Německo a Slovensko, zůstává vysoké.

Informační kampaň EFSA ve spolupráci se Státní veterinární správou ČR, chovateli prasat, zemědělskými a loveckým sdruženími a dalšími organizacemi má chovatele, myslivce i veřejnost informovat o prevenci proti AMP.

„Informační kampaň o africkém moru prasat a prevenci proti němu vítám. Je důležité, aby si veřejnost uvědomovala, že i když se nám podařilo africký mor v roce 2019 vymýtit, stále se tato nemoc vyskytuje blízko našich hranic. Případné zavlečení tohoto vysoce nakažlivého onemocnění do České republiky by mělo velmi vážné dopady na chovy prasat a právě tomu musíme zabránit,“ řekl ministr zemědělství Miroslav Toman.

„Abychom zamezili opětovnému zavlečení AMP do ČR, vymezili jsme v listopadu loňského roku při severní hranici sousedící s Polskem a Německem oblast s intenzivním odlovem prasat divokých. Od této doby se zde ulovilo téměř dva a půl tisíce divočáků. Všechna ulovená prasata byla vyšetřena na AMP s negativním výsledkem. V téže lokalitě bylo také vyšetřeno s negativním výsledkem 72 uhynulých a sražených divočáků,“ uvedl ústřední ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád.

Kampaň EFSA zdůrazňuje důležitost prevence, kdy je nutné zabránit zavlečení nákazy do chovu, dezinfikovat vybavení, vyměnit oblečení a boty při vstupu na farmu, používat kvalitní krmiva a zabránit kontaktu s divokými prasaty. Chovatelé by měli vědět, jak onemocnění u zvířat včas zjistit. Mezi příznaky patří horečka,  snížený příjem krmiva, ztráta energie, zvracení, průjem, zarudnutí kůže či krvácení. Pokud dojde ke kontaminaci chovu či podezření na zavlečení nákazy, je důležité včasné hlášení veterinární správě.

Kampaň Zastavme africký mor prasat je součástí širší iniciativy Evropské komise a dalších mezinárodních organizací, které usilují o vymýcení nákazy v Evropě. Kromě České republiky odstartuje v dalších osmi zemích, například v Maďarsku, Bulharsku, na Slovensku a v pobaltských státech. Loni se první vlna kampaně konala v devíti zemích jihovýchodní Evropy.

Ohnisko afrického moru prasat se v ČR objevilo poprvé v červnu 2017 na Zlínsku, díky přijatým opatřením se podařilo nemoc v roce 2019 potlačit. Polsko, Německo a Slovensko však s nákazou stále bojují a výskyt AMP v současnosti hlásí i dalších devět evropských zemí. Proti vysoce infekčnímu onemocnění, které způsobuje rozsáhlé úhyny prasat, není dostupný lék ani vakcína. Ekonomické dopady pro chovatele v případě nařízené likvidace chovu mohou být fatální. Na člověka se AMP nepřenáší a neznamená pro něj zdravotní nebezpečí.

Doplňující informace ke kampani jsou na webových stránkách EFSA.

 

Vojtěch Bílý
tiskový mluvčí Ministerstva zemědělství

 

Zdroj: Ministerstvo zemědělství,
          EFSA