Bezpečnost potravin

Na Strakonicku se šíří včelí mor

Vydáno: 3. 2. 2009
Autor: bodokova1

Zasaženo již přes 100 včelstev.

Kolik stanovišť budou muset včelaři na Strakonicku spálit, ukážou až další vyšetření krajské veterinární správy. Mor včelího plodu zjistili veterináři u 105 včelstev na Strakonicku. Deset postižených stanovišť je v obcích Katovice, Krty – Hradec a Strakonice. Pro včelaře je zpráva o moru šokující. „Podle mého jsou výsledky tak špatné kvůli tomu, že se někteří včelaři o svá díla nestarají tak, jak by měli. Nevěnují jim dostatečnou péči a někdy ani neléčí nemoci tak, jak by se správně mělo,“ zmínil se Václav Matas ze Strakonic. Sám má pětatřicet včelstev a včelaří už přibližně dvacet let.
O tom, kolik včelstev bude muset být na Strakonicku skutečně utraceno, rozhodnou další vyšetření veterinářů. „Ti musejí podle nového ustanovení ještě prohlédnout všechna včelstva, u kterých vyšetření z měli nákazu potvrdilo. Až poté padne jasné rozhodnutí o likvidaci a vyhlášení ochranného pásma,“ zmínil se předseda strakonického svazu včelařů Josef Švelch.
Ochranný okruh, ve kterém bude vyhlášen zákaz dovážení i vyvážení včelstev, jejich přesuny a zvýšený veterinární dohled, bude platný v okruhu pěti kilometrů od každého ohniska nákazy. „Kdy se prohlídky uskuteční, zatím nevíme. Potřebujeme lepší počasí. Tak okolo deseti stupňů Celsia. Pokud bychom úly otevřeli teď, včely by zahynuly,“ vysvětlil Švelch. Vše zasažené morem musí být ale podle něj zlikvidováno do té doby, než začne aktivní rozlet včel.
Jediný možný způsob, jak zabránit dalšímu šíření včelího moru, je podle MVDr. Františka Kouby z krajské veterinární stanice pálení. „Pokud se včelí mor objeví i u jediného včelstva na stanovišti, musí být celé zlikvidováno. Ohněm musí projít i veškeré pomůcky, které přišly s nakaženými včelami do styku,“ poznamenal k postupu Kouba a přiznal, že chápe, jak těžký takový krok pro včelaře je. „Je to ale jediný zodpovědný přístup k takové nákaze,“ říká.
Včelí mor na Strakonicku odhalili veterináři na základě vyšetření vzorků měli. Tu museli odebrat všichni včelaři v ochranném pásmu pěti kilometrů od Katovic. Tady místní včelař v srpnu odhalil první nákazu včelím morem. „Zlikvidovat jsme tehdy museli dvaadvacet včelstev,“ vzpomíná Josef Švelch. Mor včelího plodu je nebezpečná nákaza postihující zavíčkovaný včelí plod. Šíří se infikovanou potravou včel, zalétlými včelami a roji, loupeží, infikovanými plásty, úly a včelařským příslušenstvím. Nákazu mohou rozšiřovat i roztoči a jiní škůdci.
Základní organizace včelařů Strakonice dala veterinářům k vyšetření 76 vzorků od 76 včelařů majících celkem 533 včelstev. Nákaza se projevila u 105 včelstev, která 9 včelařům.
Zdroj: Agris, 3. 2. 09