Bezpečnost potravin

MRSA poprvé prokázány u hospodářských zvířat ve Švýcarsku

Vydáno: 9. 3. 2009
Autor:

V rámci rozsáhlého projektu vědci odhalili na východě Švýcarska přítomnost MRSA u dvou dojnic a jednoho prasete.

Bern (aho) –  Ve Švýcarsku byl poprvé zjištěn výskyt stafylokoků rezistentních na působení antibiotik u hospodářských zvířat. Postiženy výskytem rezistentních zárodků byly podle sdělení BVET dvě dojnice a jedno prase původem z východošvýcarských zemědělských podniků. Infikováni byli také tři chovatelé.
 
V rámci projektu financovaného z národního fondu prověřovali vědci z univerzity v Lausanne, univerzitní nemocnice v Lausanne a Institutu Galli-Valerio v Lausanne více než 100 zemědělských podniků na východě země a poprvé odhalili přítomnost MRSA kmene ST398 u jednoho prasete a dvou dojnic, což u jedné dojnice vedlo ke vzniku zánětu vemene.
 
MRSA jsou rezistentní vůči skupině beta-laktámových antibiotik, ke kterým patří většina antibiotik používaných v humánní medicíně jako jsou penicilin nebo cefalosporin. Rezistence proto výrazně zhoršuje terapii stafylokokových infekcí u lidí. Rozšíření zárodků u hospodářských zvířat především v Nizozemí, Belgii a Německu, ale také v Kanadě je nežádoucí v první řadě proto, že se chovatelé a veterináři mohou infikovat zárodky a přenášet je zejména do nemocnic.  
 
Zdravé osoby – nositelé MRSA infekce – obvykle nejsou nemocní. U oslabených osob nebo u osob s otevřenými ranami, např. po operacích, mohou ale vést k závažným infekcím těchto ran a otravě krve. Z tohoto důvodu je důležité zabránit rozšíření zárodků MRSA, především v nemocnicích.    
 
Erstmals Methicillin-resistente Staphylokokken bei Nutztieren in der Schweiz entdeckt
[cit. 2009-03-05], www.animal-health-online.de