Bezpečnost potravin

Místo italského oleje většinou levné zboží z dovozu

Vydáno: 10. 1. 2012
Autor: Ing. Dana Nehasilová

Skupina italských firem čelí obvinění z falšování původu olivového oleje.

Italská finanční policie vyšetřuje rozsáhlý podvod, jehož se dopouštěla organizovaná skupina osob, která prodávala levný olej zahraničního původu jako kvalitní domácí produkt. Přibližně 80 % všech italských olivových olejů bylo deklarováno nepravdivě nebo zavádějícím způsobem, jak oznámil italský deník „La Repubblica“ s odvoláním na výsledky vyšetřování celní a finanční policie.
U převážné části „italského“ olivového oleje se ve skutečnosti jednalo o levný olej dovezený ze zahraničí – převážně ze Španělska, Řecka, Maroka a Tuniska. Průměrná cena dovezeného oleje se pohybovala pod hranicí 25 centů za litr. Část dovezeného oleje byla zpracována a část neprodleně smíchána s olejem italského původu a následně prodávána italskými potravinářskými společnostmi jako „olej z Itálie“ řetězcům diskontních prodejen, turistům a velkoobchodům za cenu kolísající mezi 3 až 4 € za litr. Celkový roční obrat za prodej takového oleje činil podle odhadů 5 miliard €.
V potravinářském průmyslu existuje podle zástupce největšího italského zemědělského svazu Coldiretti mocná skupina, která nezákonně získala díky dovozu levných olejů ze zahraničí velký majetek, protože míchání olejů není možné prokázat.
Předepsané upozornění o tom, že se jedná o směsný olej, firmy většinou zatajily. Pokud byly údaje uvedeny, byly vytištěny tak malým písmem, že je na etiketách nebylo možné detekovat. Kromě falšování původu olejů se v policejní zprávě uvádí, že kvalita prodávaných olejů byla často velmi špatná a oleje dokonce obsahovaly stopy mykotoxinů nebo maziva.
Jména vyšetřovaných firem v tisku uvedena nebyla, aby nemohlo dojít k ohrožení probíhajícího vyšetřování, které je mimořádně obtížné, protože zahraniční výrobci a exportéři jsou dceřinými firmami italských dovozců a výrobců olivového oleje.
Přitom teprve před několika týdny explodoval v Itálii skandál, kdy skupina podvodníků prodala podle informací úřadů v průběhu několika let přibližně 700 000 tun údajných bioproduktů v celkové hodnotě 220 mil. €. Produkty byly dodávány i do řady dalších států.
 
Další informace: