Bezpečnost potravin

Ministři se shodli, že ekologie je plnohodnotné přístupové téma

Vydáno: 22. 9. 2002
Autor:

ochrana ŽP; ekologie; bezpečnost; chemie; povodně; finance; kompenzace; EU; Temelín; elektrárna; ČR

VÍDEŇ (zpravodaj ČTK) – Ochrana životního prostředí je neméně důležitou částí přístupových rozhovorů s Evropskou unií jako ostatní kapitoly a pro nové členské země bude vstup do EU znamenat řadu přínosů. Během dnešní konference o přínosech rozšíření pro ekologii, která se koná ve Vídni, se na tom shodli zástupci evropských ministrů životního prostředí.
Integrace přinese největší ekologické zlepšení hlavně při ochraně vody, ovzduší a bezpečnosti chemických látek, soudí šéf zahraničního odboru českého ministerstva životního prostředí Jan Dusík, který ve Vídni nahradil nepřítomného ministra Libora Ambrozka. Vzroste také důležitost spolupráce na regionální úrovni, kde by se například v souvislosti s nedávnými povodněmi měla zlepšit vzájemná nformovanost, dodal.
Samozřejmě záleží na každém státu, jak problematiku životního prostředí při komunikaci s unií uchopí. Témata jsou ale dost silná a diskuse by neměla být pouze o nákladech, ale také o ekonomických, sociálních, zdravotních a samozřejmě ekologických přínosech, řekl český představitel.

Dnešní jednání zástupců ministerstev životního prostředí z Rakouska, ČR, Maďarska, Polska, Slovenska, Slovinska, Dánska a Evropské komise rovněž poukázalo, že ekologie je důležitou součástí komunikace s veřejností v členských i kandidátských zemích.

Význam životního prostředí paradoxně zvýraznily nedávné povodně. „Ukázaly, že životní prostředí není automatická věc a připravuje nám překvapení,“ poznamenal Dusík. Zdůraznil, že nabídka z Bruselu na finanční kompenzaci povodňových škod je v této souvislosti signál, že unie chápe Českou republiku jako vážného partnera.

O Temelínu se přímo na konferenci nehovořilo. Rakouský ministr Walter Molterer pouze na tiskové konferenci uvedl, že chce s českou vládou nadále vést dialog na základě ujednání z Melku a Berlína. Ujistil, že elektrárna neznamená ohrožení vstupu ČR do EU. Dusík novinářům potvrdil, že také Praha hodlá v rozhovorech o bezpečnosti Temelína pokračovat.

Tomáš Pergler

ICEU-EkoList, 13.9.2002 (Mik)