Bezpečnost potravin

Lintonizace: nová metoda opracování zeleniny

Vydáno: 3. 10. 2005
Autor:

Metoda je založena na tepelném opracování zeleniny za vakua. Výrobky mají údržnost 45–60 dní a senzorické vlastnosti čerstvé zeleniny. Bramborové lupínky z lintonizovaných brambor neobsahují akrylamid.

 

Viands Concerted, americká developerská společnost působící v oblasti potravinářství, oznámila, že vyvinula novou metodu zpracování zeleniny, o které tvrdí, že dává vysoce kvalitní, dostatečně tepelně opracovanou zeleninu s prodlouženou údržností.

Proces tzv. lintonizování (lintonizing) spočívá v tom, že blanšírovaná zelenina se tepelně opracovává za vakua a tomu odpovídajících nízkých teplot. Dochází tak ke značnému snížení rozsahu poškození buněčné struktury tkáně zeleniny a tím ke zvýšení kvality zeleniny.

Lintonizování lze použít k opracování brambor, papriky, cibule, hrášku a jiných druhů zeleniny. Firma uvádí, že konečné výrobky mají vlastnosti čerstvé krájené zeleniny. Údržnost takto ošetřených výrobků je 45–60 dnů. Smažené brambůrky vyrobené z “lintonizovaných” brambor neobsahují akrylamid. Více informací na internetových stránkách firmy Viands Concerted: o lintonizovaných výrobcích.  

 

 www.leatherheadfood.com (27. 9. 2005)