Bezpečnost potravin

Levnější produkce léku proti rakovině

Vydáno: 26. 10. 2015
Autor: BIOTRIN

Vědcům z výzkumného institutu ve Stanfordu se podařilo vyprodukovat v laboratoři lék na rakovinu, který byl doposud získáván pouze z hůře dostupného druhu rostliny.

Vědcům z výzkumného institutu ve Stanfordu – Stanford ChEM-H (Chemistry, Engineering & Medicine for Human Health) – se podařilo vyprodukovat v laboratoři lék na rakovinu, který byl doposud získáván pouze z ohroženého a hůře dostupného druhu rostliny. Tento výzkum tak může vést ke stabilní a levnější dodávce potřebného léku, a navíc může být lék upravován tak, aby byl pro pacienty bezpečnější a léčba efektivnější.

Výzkumný tým se zaměřil na účinnou látku etoposid, která je součástí klinicky nejpoužívanějšího léku proti zhoubnému nádorovému bujení. Tento lék se používá jak proti solidním nádorům, tak také proti hematologickým malignitám (rakovině krve). Účinná látka etoposid se získává z rostliny noholist himalájský (Podophyllum hexandrum), která roste v asijských horách většinou v nadmořské výšce kolem 4.000 m.n.m. a produkuje jedovatou látku podophyllotoxin. Ta je základem zmiňovaného léku.

V rámci výzkumu byl nejprve zmapován genom noholistu a poté zjišťováno, které proteiny se podílejí na produkci podophyllotoxinu. Vědci odhalili, že tento toxin je vytvářen jako obranná reakce v listech rostliny při jejich poškození. Následně s pomocí nové techniky identifikovali, které konkrétní proteiny jsou zodpovědné za produkci podophyllotoxinu. Nalezenou kombinaci funkčních proteinů úspěšně vnesli do hostitelské rostliny – tabáku, který v laboratorních podmínkách vyprodukoval potřebný toxin.

Cílem výzkumného týmu je přenos funkční kombinace proteinů do kvasnic, kde by se účinná látka pro lék proti rakovině mohla získávat ještě snadněji než v rostlinách a pomocí genových technik také lépe upravovat dle potřeb lékařského užití. Výsledný lék by tak mohl být pro onkologické pacienty dostupnější, levnější, efektivnější i bezpečnější než prozatímní přírodní zdroj. 

Zdroje:
http://news.stanford.edu/news/2015/september/plants-drug-sattely-091015.html

http://www.osel.cz/517-acutissimin-a.html

http://europe.newsweek.com/scientists-move-cancer-drug-endangered-himalayan-mayapple-common-lab-plant-332795

Zdroj článku: http://www.biotrin.cz/levnejsi-produkce-leku-proti-rakovine/