Bezpečnost potravin

Kontaminace rakouského biožita chlormequatem

Vydáno: 2. 6. 2011
Autor: Ing. Dana Nehasilová

Laboratorní analýzy prokázaly nadlimitní množství chlormequatu v žitu z ekologické produkce. Téměř 120 tun této obiloviny bylo zadrženo a nedostalo se tak na trh.

Vídeň (lme) – Rakouské odvětví produkce biopotravin se potýká kromě problémů vzniklých v souvislosti s označením španělských bio-okurek jako nosičů patogenů EHEC také s kontaminací téměř 120 tun biožita, určeného především pro domácí velkopekárny, nadlimitním množstvím chlormequatu (chemická látka používaná v přípravcích na ochranu rostlin jako regulátor růstu – v odvětví bioprodukce je její použití zakázané) pocházejícího ze dvou skladů Raiffeisen Ware Austria. Tři vzorky žita analyzované ve Výzkumném potravinářském ústavu ve Vídni (LVA) vykazovaly nadlimitní množství chlormequatu (u bioobilí je povolena maximální koncentrace 0,01 mg/kg), jeden ze vzorků obsahoval dokonce 0,021 mg/kg. Postižené zboží bylo zablokováno. Inspektoři kontrolují skladové kapacity v okresech Weitersfeld a Hollabrun. Pátrá se po zdroji kontaminace.
Vedoucí laboratoře LVA Michael Gartner k tomu uvedl, že kontaminace chlormequatu v této výši nemohla být nevyhnutelná a neúmyslná. Jednou z možností je záměna konvenčního obilí za obilí z ekologické produkce nebo byl tento přípravek aplikován přímo. 
Chlormequat: Fast 120 Tonnen kontaminiertes Biogetreide
[2011-06-01],
www.animal-health-online.de
Kontaminiertes Biogetreide bei Raiffeisen
[2011-06-01],
www.derstandard.at