Bezpečnost potravin

Konopí poškozuje DNA

Vydáno: 20. 8. 2009
Autor:

Výsledky výzkumného projektu řešeného v EU v 6. rámcovém programu V&V pod názvem ECNIS.

Výzkumníci ve Velké Británii získali důkaz, že kouření konopí poškozuje humánní DNA způsobem, který by mohl potenciálně zvyšovat riziko vývoje rakoviny. Nález publikovaný v časopise Chemical Research in Toxicology je výstupem z výzkumu realizovaného v rámci sítě excelence (Network of Excellence), která byla financována Evropskou komisí v 6. rámcovém programu V&V – prioritě “Kvalita a bezpečnost potravin” pod názvem ECNIS (Environmental cancer risk, nutrition and individual susceptibility; Riziko rakoviny způsobené vnějšími faktory, vliv výživy a náchylnost jednotlivců) a to částkou 11 milionů EUR.
Existuje řada studií zaměřených na toxicitu tabákového kouře. Tabákový kouř obsahuje 4 000 tisíce chemických látek, z nich je 60 klasifikováno jako karcinogeny. Na rozdíl od tabáku nebylo konopí tak dobře studováno. Hoří méně než tabák a při použití se často směšuje s tabákem. Kouř z konopí obsahuje 400 sloučenin, včetně 60 kanabinoidů. Avšak, protože je hořlavost konopí nižší, obsahuje jeho kouř o 50 % více karcinogenních polycyklických aromatických uhlovodíků, např. naftalenu, benzantracenu a benzopyrenu než tabákový kouř.
Je známo, že toxické látky v tabáku vedou k rakovině plic a jiným typům rakoviny a poškozují DNA, ale spojení s kouřem konopí nebylo objasněno. Studie se zaměřovala na toxickou látku acetaldehyd, která se nachází jak v tabáku, tak v konopí.
Schopnost konopného kouře poškozovat DNA má vážné důsledky pro lidské zdraví. Další obavou je, že kuřáci konopí vdechují kouř hlouběji než kuřáci tabáku, což zvyšuje zatížení dýchacího systému toxickými látkami. Kouření tří až čtyř cigaret konopí denně je spojeno se stejným stupněm poškození mukózních membrán plic jak 20 nebo více cigaret tabáku za den.
 
Zdroj: Cordis