Kde „čisté“ nestačí
Vydáno: 17. 6. 2011
Autor: Ing. Dana Nehasilová
Nanovýzkum musí probíhat ve speciálních „čistých“ místnostech, kde je filtrován vzduch a udržována konstantní teplota a vlhkost vzduchu.

Černo-žlutá čára na podlaze vymezuje důležitou hranici, za kterou je nutné nevyměnit běžnou obuv za speciální přezůvky. V šatně se odkládají kabáty a tašky. Zaměstnanci si přes oblečení musí navléknout overal s kapucou. V žádném případě se nesmí rukávy dotknout země, protože tato část oděvu přichází do těsného kontaktu se vzorky. Kapuce, rukávy i nohavice jsou zakončeny uzávěrem na gumu, aby co nejlépe držely. Kapuce zakrývá i uši, nezakrytý zůstává pouze obličej. V celém komplexu čistých prostor je kontinuálně filtrován vzduch, což zajišťuje nízký počet částic. Teplota a vlhkost se v místnostech udržují na konstantní hodnotě, což prakticky zabraňuje tvorbě potu.
Přístup do těchto prostor je vyhrazen pouze pro oprávněné výzkumné pracovníky. Všechny chemické látky, které se v těchto prostorách budou používat, musí projít schvalovacím procesem. Očistou musí projít dokonce i poznámkové papíry a psací potřeby. Povinností je nošení rukavic. Jejich navlékání, aniž by došlo ke kontaminaci konečků prstů, je pro laiky velmi náročné.
Správné počínání v těchto čistých prostorách vyžaduje speciální trénink, jehož součástí je seznámení s řadou bezpečnostních pokynů včetně protipožárního kurzu a základů likvidace chemických látek. Nejdůležitějším předpokladem práce v takto specifických podmínkách je disciplína. Kdo se přiblíží prsty k nosu, musí si ihned vzít nový pár rukavic. A každý, kdo by zůstal v těchto prostorách i po skončení oficiální pracovní doby je sledován prostřednictvím tzv. Dead Person’s Monitoring System, který vyvolá v případě 30 sekund dlouhé nečinnosti automaticky alarm.
Wo „sauber“ nicht genug ist
http://www.ethlife.ethz.ch/archive_articles/110526_reinraum_lul/index
http://www.ethlife.ethz.ch/archive_articles/110526_reinraum_lul/index