Bezpečnost potravin

Káva pro zlepšení paměti

Vydáno: 31. 12. 2009
Autor:

Studie na myších ukazuje, že 500 mg kofeinu denně pomáhá ke zlepšení paměti v případě Alzheimerovy choroby.

Káva je střídavě oslavována nebo zatracována pro své účinky. Významný je bezesporu její stimulační účinek vyvolaný přítomností kofeinu a také vysoká antioxidační kapacita. Na výsledném pozitivním či negativním zdravotním účinku se podílí řada dalších v kávě obsažených složek a individuální stav konzumentů.
Účinky kávy na lidské zdraví se zabývá řada vědeckých studií, jejichž výsledky jsou sice někdy poněkud kontroverzní, ovšem v zásadě se shodují na tom, že konzumace kávy kromě povzbuzujícího účinku na duševní i fyzickou výkonnost, potlačení depresí, vnímání bolesti apod., může snižovat riziko některých civilizačních chorob jako Alzheimerovy a Parkinsonovy choroby, srdečních onemocnění, diabetu, poruch gastrointestinálního traktu, žlučových a ledvinových kamenů a cirhózy jater, a také některých druhů rakoviny (tračníku, dělohy, . Na druhé straně může u některých osob zvýšený příjem vyvolat zvýšení krevního tlaku, odvápnění kostí, zhoršení bilance hořčíku, zvýšený výskyt některých druhů rakoviny a zhoršení reprodukčních schopností. Rizikovými skupinami jsou především těhotné ženy a děti, jejichž spotřeba by se měla udržovat pod 4,5 resp. 2,5 mg kofeinu/kg tělesné hmotnosti denně.
Šálek kávy obsahuje podle druhu a zpracování káva a způsobu přípravy nápoje 0,03 až 0,18 g kofeinu, přičemž na neškodné pro dospělé zdravé osoby se považuje ca 0,4 g denně.
Studie prováděná na University of South Florida na myších trpících Alzhiemerovou chorobou prokázala možnost zlepšení paměti. Při extrapolaci na člověka by ke zlepšení paměti měla přispět dávka 500 mg kofeinu denně.
Nadměrná konzumace kávy však vede především k vyplavování minerálů z těla, odvodňování organismu, zvýšenému příjmu akrylamidu a produktů pražení a urychlení projevů stárnutí.

Zpracováno s využitím následujících zdrojů:
TEST, 16, 2009, č. 11, s. 39