Bezpečnost potravin

JRC spouští první sklad nanomateriálů

Vydáno: 21. 2. 2011
Autor: Ing. Dana Nehasilová

Joint Research Centre vyšlo vstříc požadavkům expertů z mezinárodních standardizačních organizací a zřídilo úschovnu nanomateriálů.

25 druhů nanomateriálů JRC (Joint Research Centre – European Commission, Spojené výzkumné středisko Evropské unie) zahájilo provoz prvního úložiště nanomateriálů v Evropě. V tomto skladu je uložena většina typů nanomateriálů, o kterých se předpokládá, že se v současné době v signifikantních množstvích používají při výrobě komerčních produktů. Tyto materiály budou využívat laboratoře, které provádějí hodnocení bezpečnosti nanomateriálů jako referenční položky k porovnání zda jsou jejich výsledky srovnatelné s výsledky jiných laboratoří. Jde o reakci na požadavky expertů z mezinárodních standardizačních organizací.
Nanotechnologie jsou jedním z nejslibnějších technologických vývojových trendů dneška. Nanomateriály se používají především v inovativních aplikacích a produktech. Nové úložiště zahrnuje kromě dalších materiálů uhlíkové nanotrubice, nanočástice stříbra, oxid titaničitý, oxid ceru, oxid zinečnatý, bentonit, oxid křemičitý a oxid zlata (celkem 25 druhů).
JRC launches Europe’s first repository of nanomaterials