Bezpečnost potravin

Jen maso z vakcinovaných kanců

Vydáno: 13. 7. 2010
Autor:

Řetězec belgických supermarketů Colruyt a OKay rozhodl, že do konce roku 2011 přejde na prodej vepřového masa výlučně z vakcinovaných kanců.

Brusel/ Halle (aho/lme) – Belgický řetězec supermarketů Colruytgroup (Colruyt a OKay) chce upustit od prodeje masa chirurgicky kastrovaných selat. Jak nyní vedení skupiny Colruyt oznámilo, měly by chovatelé vykrmující kance pro tuto skupinu společností před porážkou zvířata vakcinovat očkovací látkou s názvem Improvac. Tato vakcína potlačuje nepřijatelný kančí zápach vepřového masa. Společnost ujistila, že v případě vakcinace kanců se jedná o jednodušší a reverzibilní proces. Kromě toho se zabrání zbytečnému utrpení zvířat a nebezpečí infikování kastrační rány, čímž dojde k redukci množství aplikovaných antibiotik a počtu uhynulých selat následkem komplikací vzniklých v souvislosti s kastrací. Po aplikaci vakcíny nezůstanou v mase žádná rezidua, takže jeho kvalita a chuť zůstanou zachovány. Metoda je přátelská ke zvířatům, bezpečná z hlediska spotřebitelů a náklady na vakcinaci by měly být pokryty díky lepší konverzi krmiva. "Společnost byla překvapena příznivými výsledky vlastního testování této metody v praxi na tisících kanečků", prohlásil Tim De Meyer z Colruytgroup.
 
Úplný přechod na maso vakcinovaných kanců by měl být dokončen do konce roku 2011. Producenti selat zapojení do výrobního řetězce již podle sdělení skupiny Colruyt přestali selata kastrovat. V září by měla proběhnout ve výkrmnách vakcinace kanců.
 
Skupina Colruyt má hlavní sídlo v belgickém městě Halle. Roční obrat společnost v roce 2008 dosáhl objemu 6,91 mld. EUR, zisk činil 354,8 mil. EUR (2008). Společnost zaměstnává cca 20 300 pracovních sil (2008). V Belgii patří k nejvýznamnějším maloobchodním společnostem s více než 170 provozovnami. Do koncernu patří mj. Colruyt – supermarkety, Colruyt France – supermarkety, OKay – supermarkety a od roku 2003 i Spar.
 
Na rozhodnutí belgických řetězců Colruyt a OKay okamžitě zareagovali velmi pochvalně ochránci zvířat. Ředitelka organizace GAIA (Global Action in the Interest of Animals) Ann De Greef rozhodnutí dokonce označila za průlomové, které jak doufá budou následovat další řetězce supermarketů, se kterými zástupci organizace vedou jednání.
 
Belgien: Supermarktketten Colruyt und OKay entscheiden sich für Schweinefleisch aus Eberimpfung
Belgien: Tierschützer begrüßen den Umstieg von Colruyt und OKay auf Schweinefleisch aus Eberimpfung