Bezpečnost potravin

Jak vyzrát na jarní únavu

Vydáno: 12. 3. 2009
Autor: berankova1

Důležitá je především vhodná strava, dostatek ovoce a zeleniny, velké množství tekutin a také procházky na sluníčku.

Pokud se teď cítíte unaveni, do ničeho se vám nechce a máte špatnou náladu, zřejmě na vás padla jarní únava. Naštěstí existují způsoby, jak se jí bránit.
Podle odborníků trápí jarní únava tři čtvrtiny lidí, ti ostatní si ji ani nestihnou uvědomit. Mnohem více jsou k ní náchylné ženy než muži.
Jarní únava postihuje více či méně každého člověka a rozhodně není jevem pouze moderní doby. Postihovala už naše předky a zřejmě se jí nevyhneme ani v budoucnu. Dlouhá zima s nedostatkem slunečního svitu nám totiž bere energii.
"Rozhodně nedoporučuji žádné drastické ozdravné kúry," upozorňuje specialistka na výživu Miroslava Buriánková. Důležitější je spíše postupně dostávat svůj organismus oslabený dlouhou zimou znovu do kondice.
Při překonávání jarní únavy je ideální spojit aktivity prospívající tělu a duši. Mezi ty první patří především vhodná strava. "Důležitý je i dostatek tekutin, hlavně vody a bylinkových čajů," vysvětluje Buriánková.
Čím víc sníte ovoce a zeleniny, tím lépe. V obchodech je samozřejmě dostatek jablek, mrkve a dalších přírodních produktů, ovšem vitaminů je v nich mnohem méně než na podzim.
I proto je vhodné vkládat do jídelníčku první jarní byliny, jako je například řeřicha, mladé pampeliškové listy nebo pažitka. Už naši předkové pro pročištění organismu po dlouhých zimních měsících pili všelijaké bylinkové čaje, například z listů břízy.
Ideální je čtrnáctidenní popíjení tří šálků bylinkového čaje za den. Pokud vám bylinky "nevoní", nebo máte pocit, že "nezabraly", můžete používat multivitaminové přípravky. Měly by obsahovat především antioxidanty, mezi něž patří třeba beta-karoten, vitaminy C a E, z minerálů kupříkladu selen, zinek.
Když už jsme se zmínili o našich předcích, ne nadarmo před Velikonocemi drželi půst. I to je jeden ze způsobů, jak tělo pročistit a přejít od spíše těžší masité stravy k lehčím, zdravějším pokrmům. Podle odborníků ovšem není příliš šťastné pouštět se do nějakých radikálních diet, byť jsme třeba přes zimu přibrali pár kilogramů.
Jaro bychom měli brát jako příležitost ke změně životního stylu. Jarní očistu by ti "odvážnější" měli spojit s odvykáním kouření anebo aspoň s radikálním omezením cigaret.
Jaro je zároveň ideální příležitost k dlouhým procházkám a dalšímu nenáročnému sportu. Třeba pomalému běhu, vytáhnout můžeme i kolo nebo kolečkové brusle. Při sportování se vytváří serotonin, kterému se říká hormon štěstí.
Ideální je, když se vám podaří vyrazit do přírody v době, kdy vysvitne slunce. Je vědecky dokázáno, že na lidi nepříjemně působí zima právě proto, že jsou krátké dny, a je tudíž málo světla. Právě světlo potřebuje lidské tělo k vytváření chemických látek, které pozitivně ovlivňují náladu. Slunce naše tělo patřičně dobije.

Zdroj: iDNES.cz