Bezpečnost potravin

Inspektoři EU začali na Vysočině kontrolovat jatka i chovy zvířat

Vydáno: 13. 1. 2005
Autor:

Tři odborníci unie v Kostelci sledovali zacházení s drůbeží na porážce, která patří k největším v republice. Maso z ní putuje i na společný evropský trh.

Inspektoři Evropské unie začali na Vysočině kontrolovat zacházení s hospodářskými zvířaty. Ve středu prověřili porážku drůbeže v Kosteleckých uzeninách na Jihlavsku a prohlédli si shromažďovací středisko vývozních zvířat v Olešné a drůbežárnu ve Velké Bíteši. Kontrola potrvá ještě dnes, výsledky budou známy v pátek, řekl Jiří Šulc, ředitel krajské veterinární správy.
Tři odborníci unie v Kostelci sledovali zacházení s drůbeží na porážce, která patří k největším v republice. Maso z ní putuje i na společný evropský trh. „Zajímali se o technologii od příjmu zvířat až po jejich vykrvení,“ přiblížil Šulc. Podle něj byli s provozem spokojeni. Inspektoři dnes také kontrolovali dokumentaci o přepravě zvířat nebo o kontrolách zacházení se zvířaty v kraji.
„Podle informací, které mám, inspekce proběhla velmi korektně,“ řekla ČTK Vladka Pivoňková, ředitelka marketingu Kosteleckých uzenin. Podle ní nebyla firma upozorněna na žádné pochybení.
Inspekce zamířila i na Žďársko do shromažďovacího střediska vývozních zvířat v Olešné u Nového Města na Moravě. Jedno ze 14 středisek v republice se zaměřuje na vývoz skotu. Loni se odtud odbavilo nejvíce zvířat pro společný evropský trh. Inspektoři  sledovali  nakládání asi 200 telat pro Maďarsko, prověřili také klecový chov slepic společnosti Bikos v Košíkově u Velké Bíteše, specializovaný na produkci vajec. 
Hodnocení se uzavře v pátek na Státní veterinární správě v Praze.
Inspektoři EU naposledy zamířili do Česka loni v říjnu, kdy v potravinářských podnicích prověřovali zejména dodržování veterinárních a hygienických předpisů. Nedostatky našli v jednom ze šesti závodů. Podle českých veterinářů však poměry v potravinářských provozech hodnotili celkově pozitivně. Potravinářské podniky na Vysočině si prošli loni v lednu. Vytkli jim jen drobné nedostatky.
Věra Stejskalová

http://www.ekolist.cz
EkoList, 12. 1. 2005