Bezpečnost potravin

Inspekce varuje před doplňkem stravy Magic Power Coffee

Vydáno: 7. 7. 2010
Autor:

Výrobek prodávaný přes internet obsahuje nebezpečnou látku. Tisková zpráva SZPI ze dne 2.7.2010.

Členské státy EU byly prostřednictvím Systému rychlého varování pro potraviny a krmiva varovány před doplňkem stravy Magic Power Coffee původem z USA. Doplněk stravy se prodává ve formě instantního kávového nápoje s příměsí dalších složek (vitaminy, kustovnice čínská, ženšen atd.), dle výrobce je doplněk vyroben čistě z přírodních surovin a má silné afrodiziakální účinky. Americký úřad Food and Drug Administration však v uvedeném doplňku zjistil přítomnost hydroxythiohomosildenafilu, proto také před konzumací tohoto doplňku varoval americké spotřebitele. Obecné varování před tímto doplňkem bylo prostřednictvím Systému rychlého varování pro potraviny a krmiva v EU (RASFF) rozesláno také všem členským státům EU.
 
Dle hodnocení ministerstva zdravotnictví ČR nelze doplněk stravy s hydroxythiohomosildenafilem považovat za bezpečnou potravinu. Hydroxythiohomosildenafil je svou strukturou i účinky podobný sildenafilu, jež se používá k výrobě léků. Vzhledem k množství nežádoucích vedlejších účinků však lze tyto léky užívat pouze na lékařský předpis. Ve volně prodejných doplňcích stravy je přítomnost sildenafilu i jeho strukturních analogů nepřípustná.  
 
Potravinářská inspekce dosud nemá informace, že by byl doplněk stravy Magic Power Coffee prodáván na území ČR. Na internetu lze však najít stránky provozované ze zahraniční, ale psané v češtině, kde si lze tento doplněk přes zprostředkovatelskou firmu objednat přímo z USA. Potravinářská inspekce tudíž nedoporučuje spotřebitelům, aby si tento doplněk nakupovali. Pokud již si jej někdo koupil, měl by okamžitě přestat tento doplněk užívat.
 
Při nákupu na internetu je vždy dobré držet se několika zásad, platí to i pro nákup doplňků stravy. Především by se měl spotřebitel zajímat, u koho nakupuje. Každý internetový obchod musí uvádět informace o provozovateli, především jméno firmy, její sídlo, identifikační číslo (IČ). Neuvádí-li je, měl by si spotřebitel tyto informace vyžádat. Informace o provozovateli lze ověřit také v obchodním či živnostenském rejstříku. Před uskutečněním nákupu by si lidé měli pečlivě prostudovat smluvní podmínky, podmínky záruky a reklamace. Zároveň by spotřebitelé měli věnovat pozornost informacím o všech nákladech spojených s nákupem (poštovné, balné, clo) a informacím o termínech dodání a vyzvednutí zboží, zvláště důležité je to při nákupu ze zahraničí. Celkově by lidé měli být obezřetní, jsou-li po nich při nákupu požadovány osobní či citlivé údaje, například přístupová hesla, čísla kreditních karet či bankovních účtů.
 
Zpracovala: Martina Šmídtová, tisková mluvčí SZPI
2. 7. 2010

K případu vydalo také prohlášení MZ ČR.