Bezpečnost potravin

Imunosupresiva účinná i proti MAP

Vydáno: 9. 3. 2009
Autor:

Tým španělských a amerických vědců prokázal, že je možné účinně inhibovat zárodky MAP pomocí imunosupresiv a imunomodulátorů.

[http://www.agronavigator.cz/UserFiles/Image/forejtova/gelbe_kapseln_150_thumbnail.jpg]New York / Deria (aho) – Stále více vědců spatřuje v zárodku Mycobacterium avium paratuberculosis (MAP) původce chronického zánětu střev (morbus crohn) u lidí. MAP baktérie jsou odpovědné za vznik neléčitelného chronického onemocnění střevního traktu – paratuberkulózy u skotu, ovcí, koz a různých druhů divoce žijících zvířat. Teprve nedávno vědci z Izraele prokázali, že baktérie MAP aktivně pronikají do střevní sliznice a tam iniciují vznik zánětu. MAP je tak klasifikována jako zoonóza.
 
Na druhé straně humánní lékaři stále znovu poukazují na více nebo méně dlouho trvající úspěch terapie a zmírnění symptomů pomocí imunosupresiv a imunomodulátorů.
 
Vědecký tým z odborníků ze Španělska a USA se zaměřil na tyto kontroverzní okolnosti a snažil se objasnit, zda imunosupresiva jako je cyclosporin A, rapamycin a tacrolimus vykazují přímý antibiotický efekt na MAP. A skutečně byla prokázána v laboratorních podmínkách inhibice MAP díky použití testovaných látek.
 
Autoři studie hodnotí svoji práci jako další důkaz potvrzující skutečnost, že humánní lékaři již několik desetiletí pacienty trpící morbus crohn nevědomky léčí proti zárodkům MAP.   
 
Již v roce 2007 vědci publikovali výsledky pozorování, že účinné látky methotrexat a 6-mercaptopurin podobně dobře inhibovaly růst MAP, jako v terapii morbus crohn využívané antibiotikum claritromycin.  
 
MAP/Morbus crohn: Seit Jahrzehnten unbewusst mit Immunsuppressiva antibiotisch behandelt
[cit. 2009-03-04], www.animal-health-online.de