Bezpečnost potravin

Hyperspektrální zobrazování urychluje detekci kampylobakteru

Vydáno: 1. 9. 2010
Autor:

V USA vyvinuli zobrazovací techniku k detekci kolonií kampylobakteru na pevném médiu během 24 hodin.

Určitý typ high-tech zobrazování lze využít k odlišení patogenu Campylobacter způsobujícího nemoci z potravin od ostatních mikroorganismů a to do 24 hodin poté, co se vzorek umístí na pevné médium v Petriho misce. To uvádí studie publikovaná vědci Amerického ministerstva zemědělství – Zemědělské výzkumné služby (USDA–ARS).
Výzkumníci využili technologii nazvanou hyperspektrální zobrazování, která spojuje digitální zobrazování se spektroskopií. Pro každý obrazový bod se získají stovky měření individuálních vlnových délek. Podle studie mikroorganismy, které rostou na pevném médiu, dávají ve specifické části elektromagnetického spektra jedinečné spektrální otisky (fingerprints). Hyperspektrální “imager” identifikuje tyto otisky měřením světelných vln, které se odrazí nebo projdou těmito objekty. Hyperspektrální zobrazování lze využít i pro detekci jiných patogenů.
V USA i v jiných zemích světa jsou nákazy lidí kampylobakterem hlavním bakteriálním onemocněním z potravin. Pěstování kampylobakteru přímo na pevném médiu je účinná metoda izolace tohoto organismu, avšak odlišení kampylobakteru od ostatních (non-Campylobacter) mikroorganismů je obtížné, protože jiné bakterie často vypadají velmi podobně.
Výzkumníci vyvinuli zobrazovací techniku k detekci kolonií kampylobakteru na pevném médiu během 24 hodin. Běžně je izolace a detekce pro identifikaci kampylobakteru v potravinách, např. syrových kuřatech, časově náročná. Jde o složité laboratorní testy, které trvají několik dnů až týden.
Uvedená “snímací” technologie, která je při použití čistých kultur mikroorganismů téměř 100% přesná, by šla využít pro prvotní detekci presumptivních kolonií kampylobakteru ve směsných kulturách. Výzkumníci pracují na vývoji presumptivní skríningové techniky pro detekci salmonely a kampylobakteru ve vzorcích potravin.
Zdroj: IFT (30.8.2010)