Bezpečnost potravin

Hovězí maso z Fukušimy se dostalo do obchodní sítě

Vydáno: 21. 7. 2011
Autor: Ing. Dana Nehasilová

V japonských supermarketech se prokazatelně ocitlo mnohem více kontaminovaného hovězího masa, než bylo dosud známo.

Tokio – Strach z hovězího masa kontaminovaného v souvislosti s únikem radioaktivity získal v Japonsku reálný základ. Zemědělci z prefektury Fukušima, kde došlo v březnu v jaderné elektrárně Fukušima I k závažné jaderné katastrofě podle sdělení příslušných úřadů z pondělí 18. července dodali více než 400 kusů skotu do ostatních regionů země. Dodávky kontaminovaného hovězího masa se uskutečnily v období od 28. března do 6. července, jak uvedl věhlasný německý týdeník Der Spiegel, resp. jeho internetová verze Spiegel online.
Kromě toho kontroloři ve Fukušimě odhalili i slámu, ve které hladina radioaktivního césia 520krát převýšila povolenou hodnotu.  
První informace o skandálu se v japonském tisku objevily v minulém týdnu, kdy bylo oznámeno, že bylo radioaktivní hovězí maso, pocházející z jedné farmy, vzdálené jen 20 km od postižené jaderné elektrárny distribuováno do různých míst po celé zemi.  
V sobotu japonská média oznámila, že se maso ze 132 kusů skotu, které byly krmeny slámou kontaminovanou radioaktivním cesiem, dostalo do 36 z celkového počtu 47 japonských prefektur. Postiženo bylo i Tokio. Některé supermarkety v hlavním městě varovaly spotřebitele před nákupem radioaktivního masa pomocí nápisů.  
Japonský řetězec supermarketů Aeon přiznal, že v období od konce dubna do poloviny června dal do prodeje téměř 320 kg radioaktivního masa a deklaroval, že napříště dojde ke zpřísnění kontrolního dozoru.  
Japonská vláda plánuje v úterý 19. července uložit zákaz na vývoz hovězího masa z prefektury Fukušima, kde došlo 11. března vlivem zemětřesení a následné vlny tsunami k závažnému poškození jaderné elektrárny. Japonsko dosud nedisponuje žádným centrálním systémem ověřování hodnot radioaktivity v potravinách a spoléhá se místo toho na testy prováděné místními orgány.  
Radioaktives Rindfleisch ist in den Handel gekommen
[2011-07-19],
www.topagrar.com