Bezpečnost potravin

Hospodářská zvířata získají nové vlastnosti editováním genů

Vydáno: 23. 11. 2018
Autor: Gate2Biotech

Informace portálu Gate2Biotech o výzkumu cíleném na editování genů, které mají zbavit skot rohů.

Skot, který vydrží vyšší teploty. Skot, který se narodí bez problematických rohů. Anebo prasata, která nikdy nedosáhnou puberty. Donedávna to znělo jako science-fiction.

V dnešní době se už ale objevují biotechnologické firmy, které hodlají cíleně, bezpečně a hlavně rychle měnit vlastnosti hospodářských zvířat požadovaným způsobem. Jednou z nich je i americká společnost Recombinetics se sídlem ve St. Paul, Minnesota.

Prvním a zásadním krokem pro podobné snahy bude přesvědčit úřady i veřejnost, že hospodářská zvířata s editovanými geny se vlastně zásadně neliší od zvířat vyšlechtěných tradičním zdlouhavým postupem. V Recombinetics jsou si toho vědomi a chtějí postupovat tak, aby předešli řečem o frankenstinovském dobytku. Proto nebudou začínat s manipulací znaků spojených s produkcí, ale zaměří se na to, aby editováním příslušných genů zlepšili situaci zvířat v chovech.

Podle šéfky Recombinetics Tammy Lee tím vytvoří příběhy pro média a veřejnost, které budou zcela pravdivé a přitom se budou mnohem lépe vyprávět i poslouchat.

Například, obhájci práv zvířat a odpůrce špatných podmínek v hospodářských chovech často poukazují na to, že chovatelé často používají žíravou pastu anebo vypalování rozžhaveným železem, aby skot zbavili rohů. Zvířata s rohy se totiž mohou navzájem zraňovat. Recombinetics proto cílí editování genů na to, aby skot zbavili rohů, takže nebude nutné je takovým drastickým způsobem ošetřovat.

Recombinetics vytvořili díky editování genů skot, který má jako geneticky dominantní znak bezrohost. A minulý rok již získali bezrohá telata. Bez rohů byli všichni potomci a teď je chovají na Kalifornské univerzitě v Davisu. Jak telata dospějí v krávy, tak vědci budou testovat jejich mléko, jestli je po editování genů v pořádku. Dalším projektem společnosti Recombinetics jsou prasata, která není nutné kastrovat, protože nevstoupí do období puberty.

Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.

Zdroj: Gate2Biotech


Foto: Shutterstock