Navštivte také

Předchozí reklama
Následující reklama
Počet záznamů: 12
Navštivte také: MZe ČR – Bezpečnost potravin
MZe ČR – Bezpečnost potravin
Navštivte také: Ministerstvo zdravotnictví ČR
Ministerstvo zdravotnictví ČR
Navštivte také: Státní zemědělská a potravinářská inspekce
Státní zemědělská a potravinářská inspekce
Navštivte také: Státní veterinární správa ČR
Státní veterinární správa ČR
Navštivte také: Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský
Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský
Navštivte také: Evropský úřad pro bezpečnost potravin
Evropský úřad pro bezpečnost potravin
Navštivte také: Státní zdravotní ústav
Státní zdravotní ústav
Navštivte také: Meziresortní komise pro řešení jódového deficitu
Meziresortní komise pro řešení jódového deficitu
Navštivte také: Kancelář WHO v České republice
Kancelář WHO v České republice
Navštivte také: Evropská rada pro informace o potravinách
Evropská rada pro informace o potravinách
Navštivte také: Víš co jíš? (informace o výživě)
Víš co jíš? (informace o výživě)
Navštivte také: Knowledge Junction EFSA
Knowledge Junction EFSA

Přidat článek GM sója s přínosem pro spotřebitele do kategorie

Geneticky modifikované potraviny a krmiva > Geneticky modifikované potraviny a krmiva
Aktuality > Aktuality

GM sója s přínosem pro spotřebitele

Vydáno: 17.7.2014
Tisk článku
Autor: BIOTRIN
Informace společnosti BIOTRIN

V současné době čeká na konečné schválení Evropskou komisí několik geneticky modifikovaných (GM) plodin. Rozhodovací proces přerušily volby do Evropského parlamentu a politické diskuse nad novým předpisem o národních zákazech pěstování GM plodin, během nichž Komise nechtěla vydávat žádná nová povolení.

Mezi GM plodinami, které prošly hlasováním ve výboru členských států s nerozhodným výsledkem, je i sója MON87705 s obchodním názvem Vistive® Gold. Tato sója se komerčně pěstuje v USA teprve druhým rokem, ale již v roce 2010 podala společnost Monsanto žádost o její dovoz do Evropy za účelem zpracování do potravin a krmiv i k průmyslovému využití.

Sója  Vistive® Gold má oproti jiným odrůdám změněné složení oleje: v důsledku genetické modifikace obsahují semena více kyseliny olejové a méně nasycených mastných kyselin. Olej z této sóji je vhodný pro smažení a má delší trvanlivost, aniž by prošel hydrogenací. Pekařské výrobky a smažená jídla tudíž neobsahují zdraví škodlivé trans-mastné kyseliny, navíc poměr nasycených a nenasycených mastných kyselin lépe odpovídá požadavkům na zdravou výživu. Firma Monsanto a pěstitelé očekávají též významný přínos z průmyslového použití, neboť olej je v přírodě snadno rozložitelný a pochází z obnovitelných zdrojů.

Stejně jako jiné GM plodiny společnosti Monsanto, obsahuje i sója MON87705 gen cp4 epsps pro toleranci ke glyfosátu, účinné látce herbicidu Roundup, což ulehčuje agrotechniku při velkoplošném pěstování.

Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) vydal své kladné stanovisko k použití sóji Vistive® Gold již v říjnu 2012 a v prosinci 2013 jej doplnil ještě o vyjádření k použití oleje k dlouhodobému smažení a v různých potravinářských výrobcích při maximálních hodnotách uvažované spotřeby. Podle EFSA je sója Vistive® Gold ze zdravotního hlediska stejně bezpečná jako jiné odrůdy této plodiny.

Pozn.: Další z GM plodin, které se komisaři Evropské komise zdráhají na konci svého funkčního období povolit, je sója Plenish™ (305423) společnosti Pioneer s obdobnou modifikací jako Vistive® Gold.

Zdroje:
http://www.monsanto.com/products/pages/vistive-gold-soybeans.aspx  http://www.efsa.europa.eu/en/efsajournal/pub/2909.htm     http://www.efsa.europa.eu/en/efsajournal/pub/3507.htm


Zdroj: BIOTRIN

Tyto stránky provozuje Ministerstvo zemědělství © 2018