Bezpečnost potravin

Funkční nápoje pro děti: Y Water

Vydáno: 11. 5. 2009
Autor:

Malá americká společnost Y Water Inc. uvedla na trh řadu nápojů na podporu růstu a mentálního vývoje dětí, a to ve speciálních lahvičkách tvaru Y.

Funkční nápoje pro děti: Y Water
Malá americká společnost Y Water Inc. uvedla na trh řadu nápojů na podporu růstu a mentálního vývoje dětí.
Nápoje Y-Water jsou plněny do zvláštních čtvrtlitrových lahviček (266 ml) ve tvaru obráceného Y z polypropylenu, jsou recyklovatelné, ale jsou použitelné i na hraní – spojováním několika obalů do řetězu. Jsou k dispozici ve čtyřech chuťově, barevně a výživově odlišných variantách:
– žlutá – Y Brain water k zlepšení mentálních schopností,
– bezbarvá – Y Immune water k posílení imunity,
– červená – Y Muscle water k posílení svalstva,
– oranžová – Y Bone water k posílení zubů a kostí.


Pokud jde o složení, obsahuje Y Bone water vápník a vitaminy ve směsi šťávy z černé karotky, banánů, jahod a trochu mátového oleje. Y Brain water obsahuje zinek, molybden vitaminy B6 a B12 a C, rozmarýn, citron a karamel. Zinek podporuje soustředění a vnímavost, molybden dodává dobrý pocit, vitaminy B6 a B12 jsou důležité pro vývoj mozku.
Z některých stran se ozývá kritika, že nápoje obsahují cukr z třtinové šťávy nebo že suplementace dětí jedním prvkem není dostačující. Sladká chuť však je předpokladem, že děti jsou ochotny pít, přitom obsah cukru v balení je jen 10 až 11 g (40 kcal). Zinek obsažený v Y Brain water a bývá často deficitním prvkem.

Prepared Foods, 2009, č. 1, s. 14

business week