Bezpečnost potravin

EU zakázala dovoz vepřového masa z Ruska

Vydáno: 4. 3. 2011
Autor: Ing. Dana Nehasilová

Z důvodu obav z možného zavlečení afrického moru prasat byl zakázán dovoz vepřového masa z Ruska.

Moskva – Evropská unie zastavila dovoz vepřového masa z Ruska. Důvodem je ochrana před zavlečením afrického moru prasat.

© Rainer Denkinger/fotolia.deRuské vepřové maso tak není již možné do EU dovážet, sdělil premiér Vladimír Putin u příležitosti Fóra zemědělských společností, které se konalo ve středu 2.března v Tambově. Zastavení importů bylo odůvodněno ochranou před africkým morem prasat.

V Rusku se vyskytuje toto infekční onemocnění prasat v nepravidelných odstupech od roku 2007. Na rozdíl od předchozích případů nedošlo tentokrát k výskytu pouze na jihu Ruska v okolí Volgogradu, ale i v jiných regionech Ruské federace. V uplynulých týdnech byl potvrzen výskyt případů v petrohradském regionu a také východně od Moskvy.
V zemědělských podnicích postižených výskytem tohoto infekčního onemocnění prasat byla v rámci prevence jejího dalšího rozšíření přijata drastická karanténní opatření, protože není k dispozici žádná ochranná vakcína. Virus moru pocházející z Afriky je velmi odolný a maso postižených zvířat zůstává infekční po řadu měsíců. Africký mor prasat není nebezpečný pro člověka, u prasat se ale mortalita blíží téměř 100 %.
EU verbietet Import russischen Schweinefleisches
[2011-03-03], www.agrarheute.com