Bezpečnost potravin

EU snižuje mezní hodnoty ozáření pro potraviny z Japonska

Vydáno: 3. 4. 2012
Autor: Mgr. Dana Koubová

Nižší limitní hodnoty radioaktivního cesia budou platit od 1. 4. 2012.

Normal
0
21

false
false
false

MicrosoftInternetExplorer4

st1:*{behavior:url(#ieooui) }

/* Style Definitions */
table.MsoNormalTable
{mso-style-name:“Normální tabulka“;
mso-style-parent:““;
font-size:10.0pt;“Times New Roman“;}

EU přizpůsobuje limitní hodnoty pro radioaktivitou kontaminované potraviny nově sníženým japonským mezním hodnotám, které budou platit od 1. 4. 2012.

Příslušný návrh Komise byl nedávno schválen Stálým výborem pro potravinový řetězec a zdraví zvířat (Standing Committee on the Food Chain and Animal Health, SCFCAH). Mezní hodnota aktivity cesia (cesium-137 a cesium-134) pro potraviny jako rýže a maso by proto měla poklesnout na 100 becquerelů na kilogram. Pro mléko a dětskou výživu je tato hodnota 50 becquerelů na kilogram a pro pitnou vodu 10. Po atomové katastrofě 11. 3. 2011 byla v Japonsku pro pitnou vodu, mléko a mléčné produkty stanovena mezní hodnota cesia 200 becquerelů na kilogram a pro zeleninu, obiloviny, a další potraviny jako maso, ryby a vejce 500 becquerelů na kilogram.

Intenzivní kontroly zůstávají v platnosti

Od 24. 3. 2011 platné zesílené kontroly dovozů potravin a krmiv z oblastí Japonska do EU budou pokračovat do 31. 10. 2012. Vývoz produktů z jedenácti postižených prefektur je možný pouze tehdy, pokud produkty nepřekračují stanovené mezní hodnoty radioaktivního cesia. Pro výrobky ze zbývajících 36 prefektur je stanoveno potvrzení původu. Ze všech japonských dovozů potravin a krmiv se při příjezdu do EU ještě jednou odebírají kontrolní vzorky. Harmonizaci maximálního obsahu radionuklidů v EU a Japonsku by měla zajistit efektivní spolupráce mezi předexportními kontrolami japonských úřadů a kontrolami na vstupních cestách do EU, zdůrazňuje Komise.

Pouze 1,9 % agrárních dovozů do EU pochází z Japonska

V japonském rýžovém vínu saké, whisky a pálence shochu nebyla ani japonskými úřady, ani dovozními kontrolami prokázána radioaktivita, a proto byly tyto produkty z nových opatření vyňaty. Obecně jsou rizika z jaderné havárie v Japonsku pro bezpečnost potravin relativně nízká, potvrdila Komise. Pouze 1,9 % veškerých dovozů zemědělské a potravinářské produkce do EU pochází z Japonska.

http://www.agrarheute.com/strahlengrenzwerte


Další informace:

EU prodlužuje opatření při dovozu z Japonska o 6 měsíců
A-Z slovník pro spotřebitele:  heslo „Radioaktivita