Bezpečnost potravin

EU: Přísné tresty i potravinová policie

Vydáno: 20. 1. 2014
Autor: agris

Evropský parlament schválil návrh na zpřísnění kontroly potravin.

Přísné tresty i potravinová policie. EU si posvítí na falešné jídlo

Evropský parlament schválil návrh na zpřísnění kontroly potravin. Za jejich falšování budou výrobcům hrozit vysoké pokuty. Podvodníci s potravinami totiž EU způsobují škody v přepočtu za více než bilion korun ročně, většina však zůstane neodhalena. Klamáním spotřebitelů by se tak měla více zabývat i policie, zvažuje Brusel.

Koňské maso z Rumunska vydávané za hovězí, technická sůl z Polska v uzeninách a jako vrchol metanol v českých lahvích s desítkami obětí. Z podvodů při výrobě potravin se v poslední době stal obrovský celoevropský problém. Jednotlivé státy včetně Česka ho nebyly schopné řešit, a tak ho do rukou vzali poslanci Evropského parlamentu.

Tento týden drtivou většinou schválili zprávu, která vyzývá Evropskou komisi (jakousi evropskou vládu), aby nařídila členským státům Unie zásadní zpřísnění kontroly potravin.

Pokuty za falšování potravin včetně nápojů podle návrhu musí být tak vysoké, aby byly skutečnou hrozbou. Měly by být minimálně dvojnásobné oproti zisku, na jaký si mohli podvodníci výrobou a prodejem falšovaných potravin přijít. „Jsou nutné přísnější tresty a při opakovaných podvodech musí být odňata těmto podnikům licence,“ požaduje zpravodajka návrhu Esther de Langeová.

Do kontrol a stíhání viníků by se měli vedle úředníků zapojit policisté. Třeba ze speciálně zřízených složek, které už v některých zemích fungují.

Státy by měly také více koordinovat postup proti podvodům. Dnes se na mnohé nepřijde, potraviny na otevřeném trhu putují napříč kontinentem a pro národní kontrolory je jejich původ často nedohledatelný.

Čeští inspektoři zprávu vítají. „Evropa začíná problém falšování potravin konečně řešit. V současnosti totiž nejsou problémem zdravotně závadné potraviny chybou výroby, ale potraviny záměrně falšované,“ říká mluvčí Státní zemědělské a potravinářské inspekce Pavel Kopřiva.

Šance, že Evropská komise připraví zákony, kterými se budou muset řídit i jednotlivé země, je velká. Nezávisle na europarlamentu se problémem už sama začala zabývat a rozhodla o vytvoření speciálního týmu pro boj s potravinovými podvody.
(Autor: Jan Brož)

Zdroj:  www.agris.cz