Bezpečnost potravin

EU: Internetový portál EUROPA přechází na 20 jazyků

Vydáno: 18. 3. 2004
Autor:

Možnost občanů EU jednat s evropskými orgány a institucemi ve vlastním jazyce je základní podmínkou demokratické Evropy.

Předseda Evropské komise Romano Prodi a 10 kandidátů na nové komisaře dnes zahájili provoz první vlny internetových stránek o Evropské unii v jazycích nových členských států. Na závěr prvního neformálního setkání rozšířeného kolegia zdůraznil předseda Prodi právo všech občanů EU na informace o zásadních rozhodnutích Unie v jejich vlastním jazyce. Doslova řekl: „EU potřebuje podporu svých občanů. Aby se jí této podpory dostalo, musí ctít jejich kulturní identitu a různorodost. Možnost občanů EU jednat s evropskými orgány a institucemi ve vlastním jazyce je základní podmínkou demokratické Evropy.“

První vlna informačních stránek v jazycích nových členských států je veřejnosti dostupná od dnešního dne na internetovém portálu Evropské unie EUROPA.

Stránky byly představeny na zvláštní tiskové konferenci uspořádané předsedou Komise Prodim u příležitosti první bruselské návštěvy kandidátů na komisaře z 10 zemí, jež přistoupí k EU 1. května 2004.

Občané z přistupujících zemí tak získají přístup k základním informacím o cílech EU, jejím historickém vývoji, činnostech a orgánech a institucích ve všech 9 nových úředních jazycích. Dozví se rovněž o rozhodovacích procesech v EU a o tom, kde nalézt oficiální dokumenty. Právní předpisy EU, které jsou na portálu EUROPA k dispozici v současných 11 úředních jazycích, se již překládají a budou se na stránky postupně přidávat. Ostatní stránky s informacemi obecného rázu budou zpřístupněny v nových jazycích v průběhu května a června 2004. Stejné informace jsou k dispozici i v tradiční tištěné podobě.

Zahájení provozu první vlny internetových stránek EUROPA v 9 nových jazycích provázelo spuštění nových stránek, jež představují deset kandidátů na komisaře z 10 nových členských států.

Adresy:
http://europa.eu.int/ ;
http://europa.eu.int/comm/commissioners/10comm_en.htm ;
http://europa.eu.int/comm/mediatheque/photo/commprodi/newcomm/newcomm1_en.htm .

e-mail: info@iceu.cz ;
http://www.evropska-unie.cz ;

ICEU, Tiskové zprávy, 17. 3. 2004