Bezpečnost potravin

Epidemie nákaz bakterií Listeria monocytogenes spojená s konzumací výrobků z lososa

Vydáno: 29. 10. 2018
Autor: KM EFSA

EFSA a ECDC vydaly zprávu hodnotící epidemii způsobenou baktérií Listeria monocytogenes.


Foto: Shutterstock

Pravděpodobným zdrojem nákaz baktérií Listeria monocytogenes, které postihly Dánsko, Německo a Francii od roku 2015 jsou výrobky z lososa určené k přímé spotřebě, jako je např. losos uzený za studena a marinovaný losos. Pro identifikaci této mezinárodní epidemie použil Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) a Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) celogenomové sekvenování.

V zemích zasažených epidemií bylo v době do 8. října 2018 zaznamenáno 12 případů včetně čtyř úmrtí.

V srpnu roku 2017 Dánsko nahlásilo první skupinu nákaz spojených s konzumací uzeného lososa, určeného k přímé spotřebě, vyrobeného v Polsku. Okamžitě byla zavedena kontrolní opatření a byly informovány ostatní členské státy EU a příslušné orgány.

V říjnu 2017 Francie oznámila nález stejného kmene bakterie Listeria u marinovaného lososa pocházejícího ze stejné polské zpracovatelské společnosti, která byla zjištěna i při šetření epidemie v Dánsku.

Zatím poslední případ, který souvisí s touto epidemií, byl nahlášen v Německu v květnu roku 2018.

Vzhledem k nedostatku dat celogenomového sekvenování z environmentálních a potravinových vzorků odebraných v polském zpracovatelském závodě, není možné v současné době potvrdit, zda došlo ke kontaminaci právě zde. Navíc, dokud nebudou nahlášeny a vyhodnoceny informace od norských primárních producentů lososů, použitých v kontaminovaných šaržích, nelze vyloučit možnost kontaminace na úrovni prvovýroby.

Identifikace stejného kmene bakterie Listeria ve výrobku z lososa ve Francii a nový případ nákazy touto bakterií v Německu naznačují, že zdroj kontaminace může být stále aktivní, a že kontaminované produkty byly distribuovány i do jiných zemí EU než do Dánska.

Obzvláště opatrné by měly být především těhotné ženy, starší a imunokompromitovaní  lidé, u kterých je vyšší riziko onemocnění listeriózou.

 

 

Zdroj: EFSA