Bezpečnost potravin

Enteroagregativní hemoragická E.coli

Vydáno: 20. 6. 2011
Autor: Ing. Dana Nehasilová

Mikrobiologové z dolnosaského Helmholzova centra pro výzkum infekcí (HZI) dekódovali genom původce onemocnění EAHEC.

(pug) – Vědci z Univerzity v Göttingenu dekódovali pomocí sekvenční technologie Roche-454 genetickou informaci baktérie Escherichia coli (E. coli O104:H4), která byla příčinou závažných krvácivých průjmů. Zkoumané vzorky pocházely od dvou pacientů z Hamburku. „Výsledky objasnily, proč je baktérie řádící zejména v Severním Německu tak neobvykle agresivní“, uvedl Dr. Rolf Daniel, vedoucí göttingenské laboratoře pro výzkum genetických informací.  
model vzniku nové enteroagregativní hemoragické E.coli, grafika: Uni GöttingenNové informace o sekvencích prokázaly, že izoláty od postižených pacientů nevykazovaly jenom EHEC patogeny, ale naopak spíše zárodky označované EAEC (enteroagregativní Escherichia coli), které se vyznačují tím, že se zvlášť pevně přichytí na epitelové buňky, vytvářejí buněčné agregáty a odvíjejí svůj normální, patogenní program. Nyní zkoumaný genetický materiál z Hamburku je identický s jedním kmenem EAEC z více než 96 procent. Zárodky EAEC svůj patogenní potenciál výrazně zvýšily tím, že z jiných kmenů E.coli např. EHEC pomocí bakteriálních virů (fágů) převzaly speciální gen a pevně ho zabudovaly do vlastního chromozómu.
Tento gen tvoří shiga toxin, který pochází původně z bakteriální úplavice. Jedná se o specifický jed, který může vyvolat hemoragicko-uremický syndrom (HUS), tj. rozklad krve a další následky jako např. selhání ledvin. Tato kombinace potencuje nebezpečnost nového zárodku: jeho buňky mohou vytvářet ve střevním traktu díky fixaci a agregaci masivní infekční ložisko a tato buněčná masa produkuje velmi účinný shiga toxin. Kromě toho chrání tento nový druh zárodku před širokým spektrem antibiotik rezistenční plazmid.
Nicht EHEC, sondern EAHEC: Göttinger Mikrobiologen entschlüsseln Genom des Erregers [2011-06-17], www.animal-health-online.de