Bezpečnost potravin

EK navrhla do fondu škod 0,5 miliardy eur

Vydáno: 14. 9. 2002
Autor:

fond; katastrofy; povodně; ČR

EK navrhla pro letošek do fondu na nápravu škod půl miliardy eur
11. září 2002 17:32
BRUSEL (zpravodaj ČTK) – Evropská komise dnes navrhla, aby do zvláštního fondu pro nápravu škod způsobených katastrofami bylo letos uvolněno z rozpočtu unie půl miliardy eur. V příštích letech by fond měl disponovat miliardou eur.
Komisaři schválili návrh textu dohody mezi klíčovými institucemi EU o zřízení „fondu solidarity“, z něhož má být poskytována rychlá pomoc obětem přírodních katastrof, jako byly například srpnové povodně ve střední Evropě. Teprve příští týden se budou zabývat přesnými pravidly, tedy zejména kritérii pro získání nároku na plnění z fondu a pro distribuci peněz.

EK od začátku operovala se sumou 500 milionů eur, zatímco Evropský parlament v rezoluci schválené minulý týden požadoval uvolnění dvojnásobné částky pro letošní rok. Podle mluvčího EK Joachima Grosse by bylo velmi obtížné v letošním rozpočtu najít vyšší částku než 500 milionů. „Jinak by musely členské státy zvýšit příspěvek,“ uvedl.

Peníze mají být k dispozici pro oběti přírodních pohrom v členských a kandidátských zemích. „Není pochyb o tom, že kandidáti budou mít rovněž nárok. Přesné podmínky budou dohodnuty za týden,“ řekl ČTK mluvčí Jean-Christophe Filori. Znalci původně odhadovali, že by ČR mohla z fondu dostat asi deset procent toho, co bude uvolněno pro země postižené srpnovými záplavami.

Pro vytvoření fondu se už vyslovila Rada ministrů EU, tedy členské státy, stejně jako Evropský parlament. Vzniknout může z vůle všech těchto tří institucí, přičemž o uvolňování rozpočtových prostředků v EU rozhodují členské země a parlament; EK pouze činí návrhy.

Komisařka Schreyerová řekla, že předloží parlamentu a radě pozměněnou verzi letošního rozpočtu, která bere její návrh v úvahu. Za jedno ze základních pravidel fondu označila, že do října každého roku musí zůstat aspoň čtvrtina z vyčleněných prostředků, aby EU mohla čelit nepředvídaným pohromám také na konci roku.

Letos by zřizovaný fond mohl být použit nejen pro Německo, Rakousko a Českou republiku, ale také pro Francii, která prožila katastrofální povodně v minulých dnech. Evropská komise to dnes uvedla bez podrobností. Slíbila také přesměrovat na nápravu povodňových škod část prostředků ze strukturálních fondů, na které mají postižené oblasti v jižní a jihozápadní Francii nárok.

Karel Barták