Bezpečnost potravin

EFSA nemá žádné námitky proti geneticky modifikované sóje

Vydáno: 9. 8. 2011
Autor: Ing. Dana Nehasilová

Evropský úřad pro bezpečnost potravin uzavřel hodnocení bezpečnosti geneticky modifikované odrůdy sóji 356043 společnosti Pioneer.

Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) ukončil hodnocení bezpečnosti další geneticky modifikované odrůdy sóji. Jak vyplývá z aktuální zprávy, prohlašuje EFSA vůči herbicidům tolerantní odrůdu sóji 356043 společnosti Pioneer za stejně bezpečnou jako je konvenční sója „co se týče možných vlivů na zdraví člověka a zvířat, jakož i na životní prostředí v rámci zamýšleného použití“.

Certifikát platí pro dovoz a zpracování sóji 356043 a z ní získané produkty v potravinářské a krmivářské oblasti. Pěstování geneticky modifikované odrůdy sóji však hodnoceno nebylo. Po pozitivním rozhodnutí ze strany EFSA nyní musí Evropská komise během tří měsíců navrhnout, jak o žádosti rozhodne.  

Pokud by následovalo povolení sóji 356043, byla by to čtvrtá geneticky modifikovaná odrůda sóji v EU. Dosud byly povoleny dvě linie společnosti Monsanto, konkrétně MON 40-3-2 a MON89788-1, a šlechtění společnosti Bayer pod označením A2704-12. Všechny tři jsou rezistentní vůči herbicidům. 

http://www.topagrar.com/news/Home-top-News-EFSA-hat-keine-Einwaende-bei-gentechnisch-veraendertem-Soja-439754.html