Bezpečnost potravin

Detektor pevných částic v potrubí

Vydáno: 13. 9. 2011
Autor: Ing. Iva Hvízdalová

Nový rentgenový detekční systém kontroly pro zjištění přítomnosti pevných částic v tekutých, pastových a polotuhých potravinách.

Společnost Mettler Toledo Safeline z německého Gießenu, v současné době nabízí na trh svůj nový výrobek AdvanCheK. Jedná se o rentgenový detekční systém kontroly v systému potrubí, jež je jednou z možností, jak zjistit přítomnost cizího tělesa v čerpatelných potravinách, kapalných a pastových produktech a polotuhých látkách. Toto zařízení přímo detekuje cizí tělesa, jako jsou úlomky skla, kousky kovu, kamínky, kosti, stejně tak jako vysoce viskózní umělé hmoty. Zároveň zajistí, aby byly tyto potraviny, resp. suroviny, již zcela bez cizích pevných částic přečerpávány k dalšímu zpracování.
Tento systém je namontován na kolečkách a při čištění výrobní linky ho lze jednoduše odsunout, protože je snadno oddělitelný od potrubí. Pro opětovné připojení není nutné žádné náčiní. Je dimenzován na potrubní systémy 50, 63 a 75 mm, v nichž mohou protékat tekutiny, pastové produkty a polotuhé látky rychlostí až 10 tun za hodinu.
Používaný software neklade na činnost obsluhy žádné vysoké nároky, zajistí rozsáhlou kontrolu a má i ověřovací funkce, jež umožňují hladké sledování průběhu přečerpávání tekutých médií.
Plně automatizované nastavení zajišťuje pohotovost v provozu během několika minut. Pomocí optimalizovaných automatických ověřovacích testů je dolaďována a přezkušována rozlišovací citlivost systému. Provedení z nerezové oceli, stejně jako hygienický, snadno čistitelný design systému kontroly potrubí AdvanCheK, zajišťuje dodržování nejvyšších standardů kvality a bezpečnosti potravin.
 
BRAUWELT, 2011, 151, č. 34-35, s. 1060
Fremdkörperinspektion in Rohrleitungen