Bezpečnost potravin

„Den zdraví“ pro děti na výstavě Země živitelka 2017 se vydařil

Vydáno: 31. 8. 2017
Autor: ICBP

Den zdraví se konal v sobotu 26. srpna 2017 v rámci doprovodných programů výstavy Země živitelka v Českých Budějovicích.

Odbor bezpečnosti potravin Ministerstva zemědělství připravil v rámci doprovodných programů letošního 44. ročníku výstavy Země živitelka akci „Den zdraví“ pro rodiny s dětmi. Akce se zúčastnilo přes 500 dětí, které úspěšně prošly soutěžní stezkou „Za tajemstvím potravin aneb Víš, co jíš?“.  

Soutěžní stezka byla pro děti připravena na volné ploše u hlavního vchodu areálu Výstaviště. Hra probíhala na šesti stanovištích, kde děti plnily různorodé úkoly, kvízy a testy, jejichž hlavní tematikou bylo zdravé stravování a bezpečné zacházení s potravinami.

Na stanovišti „Pitný režim“ děti odhadovaly, kolik tekutin by měly vypít za jeden den. Dále vybíraly nápoje vhodné a zdravé, a naopak vyřazovaly nápoje nezdravé nebo nevhodné pro děti. U stanoviště „Co patří do lednice“ měly děti rozhodnout, které potraviny musíme skladovat v lednici, aby se nezkazily, které stačí skladovat při pokojové teplotě, a jak potraviny chránit proti škůdcům. V následném kvízu, po správném zaškrtání obrázků, dětem vyšla tajenka s názvem české zeleniny. Cílem stanoviště „Co se musí vařit?“ bylo seznámit děti s tím, že některé potraviny se musí před konzumací důkladně tepelně zpracovat, aby pro nás byly bezpečné. Děti třídily potraviny na ty, které se mohou sníst bez tepelné úpravy a na ty, co se musí uvařit nebo upéct. Úkolem spíše na zručnost bylo nesení vejce, položeného na polévkové lžíci, po vytyčené dráze až do hrnce.

Dobrovolnou aktivitou byl „Běh se sádlem“, při kterém si děti mohly vyzkoušet, nést o pár kilogramů navíc, formou velikého látkového „břicha“ nebo „pozadí“. Děti dobře věděly, že před nechtěnými kilogramy pomáhá dostatek pohybové aktivity a zdravá a vyvážená strava.

Za každý splněný úkol obdržely děti razítko do své hrací karty, kterou následně v cíli vyměnily za tašku s pestrou odměnou (pexeso, omalovánky, reflexní pásku, magnetickou záložku do knížky, bloček, papírovou skládačku, frisbee, sušené jablečné plátky). 
 
Pro nejmladší účastníky „Dne zdraví“ bylo připraveno také zábavné hudební představení „Přijede k nám návštěva“ v podání dua Vanda a Standa, při kterém si děti mohly zazpívat, zacvičit a také si zahrát např. „na sýr“ či „na vajíčko“. 
 
Pro dospělé návštěvníky byl k dispozici PROMO stánek Informačního centra bezpečnosti potravin Ministerstva zemědělství, kde byly zájemcům zdarma poskytovány informační materiály a publikace s tematikou zdravé výživy, bezpečného zacházení s potravinami a správného označování potravin. Zájemci obdrželi také vzdělávací a výukové materiály, určené především pro předškoláky a školáky základních škol, včetně odkazu na webové stránky www.viscojis.cz/teens, jejichž cílem je pomoci při vzdělávání žáků o zdravé výživě, prevenci onemocnění z potravin a bezpečném stravování.

Sobotní akci „Den zdraví“ se soutěžní hrou „Za tajemstvím potravin aneb Víš, co jíš?“ absolvovalo přes 500 dětí, v doprovodu svých rodičů či prarodičů.  


Informační centrum bezpečnosti potravin Ministerstva zemědělství