Bezpečnost potravin

České pivo je jen jedno, to naše

Vydáno: 21. 10. 2008
Autor:

Tisková zpráva MZe ze dne 17.10.2008.

České pivo bylo nařízením Evropské komise ze dne 16. října definitivně zapsáno do Rejstříku chráněných označení původu a chráněných zeměpisných označení. České republice se tak podařilo zdárně završit několikaleté úsilí; žádost o registraci podali čeští pivovarníci prostřednictvím Úřadu průmyslového vlastnictví a Stálého zastoupení ČR v Bruselu Evropské komisi už krátce po přistoupení ČR k Evropské Unii v roce 2004.
 
„Proti registraci názvu „České pivo“ jako chráněného zeměpisného označení nebyly vzneseny žádné námitky,“ uvedl ministr zemědělství Petr Gandalovič. Kritéria specifikující chráněné zeměpisné označení jsou přísná. „Označení „České pivo“ bude možné použít například jen pro piva s objemovým procentem alkoholu mezi 2,6 – 6% a piva vařená pouze v České republice,“ upřesnil ministr Gandalovič.
 
Používání tohoto zeměpisného označení bude informací zákazníkům v tuzemsku i v zahraničí, že výrobek pochází z příslušného území, k jeho výrobě byly použity tradiční a přesně specifikované suroviny, že byl vyroben tradiční technologií a že výsledné senzorické i analytické charakteristiky odpovídají schváleným standardům. V tomto smyslu používání chráněného označení bude přinášet všem pivovarům významnou marketingovou výhodu,“ vysvětluje Jan Veselý, ředitel Českého svazu pivovarů a sladoven.
 
Systém chráněných označení vznikl v roce 1992 se smyslem ochránit názvy kvalitních zemědělských a potravinářských výrobků, které si získaly věhlas v EU i ve světě, před konkurencí takových, které se za věhlasné produkty jen neprávem vydávají a napodobují je, čímž mohou mást spotřebitele. EU se rovněž dlouhodobě snaží o plné uznání tohoto systému v rámci WTO.
 
Petr Vorlíček, tiskový mluvčí MZe