Bezpečnost potravin

Byl identifikován vektor schmallenberského viru

Vydáno: 26. 3. 2012
Autor: Ing. Dana Nehasilová

Stejně jako původce katarální horečky ovcí přenášejí i schmallenberský virus tiplíci z kmene Culicoides.

[Foto: Mathias Krumbholz]Podle informací Ústavu tropické medicíny se sídlem v belgických Antverpách vědci prokázali přítomnost schmallenberského viru u tiplíků z rodu Culicoides a to u tří druhů patřících do komplexů Obsoletus, Pulicaris a Dewulfi. Tyto tři druhy společně s dalšími dvěma přenášejí i původce katarální horečky ovcí.
Poslanci Evropského parlamentu vyzvali na čtvrtečním zasedání (22. 3.) Evropskou komisi, aby zavedla přísnější opatření proti šíření schmallenberského viru. Poslanci varovali, že pokud nebudou přijata vhodná protiopatření, dá se očekávat v období nástupu jara masivnější výskyt nových infekcí. Mezi požadavky poslanců patří zavedení ohlašovací povinnosti u této choroby a pomoc pro postižené chovatele ovcí.
První případ onemocnění ve Španělsku
Schmallenberský virus byl nyní poprvé detekován na území Španělska. Postižen byl jeden zemědělský podnik v andalúzské vesnici Hinojosa del Duque, který celkem vlastní 644 ovcí a 12 koz. Podle údajů Světové organizace pro zdraví zvířat (OIE) se v postiženém podniku narodilo mrtvé jehně s typickými malformacemi, které způsobuje schmallenberský virus. Následný test ve španělské referenční laboratoři v Madridu podezření potvrdil.
Španělsko je osmou členskou zemí Evropské unie, ve které byl prokázán výskyt onemocnění přežvýkavců způsobený schmallenberským virem – po Belgii, Německu, Francii, Velké Británii, Itálii, Lucembursku a Nizozemsku.
 
Identifiziert: Überträger des Schmallenberg-Virus
www.agrarheute.com

Gnitzen als Überträger des Schmallenberg-Virus identifiziert

www.animal-health-online.de