Bezpečnost potravin

Brazílie schvaluje pšenici HB4® tolerantní vůči suchu

Vydáno: 2. 2. 2022
Autor: BIOTRIN

Informace organizace BIOTRIN

Pšenice je klíčovou základní potravinou pro miliardy lidí na celém světě, je pěstována na 200 milionech hektarů zemědělské půdy. Přesto byla dlouhou dobu v porovnání s jinými plodinami opomíjena v oblasti biotechnologií. To však přestává platit i díky geneticky modifikované (GM) odrůdě HB4, která je odolná vůči suchu.

V říjnu 2020 byla GM pšenice HB4 poprvé schválena k pěstování i konzumaci v Argentině. Komercializace této odrůdy však byla v Argentině podmíněna brazilským schválením, protože brazilský trh je největším odběratelem pšenice vypěstované v Argentině.  

Nyní však společnost Bioceres Crop Solutions Corp., producent této GM odrůdy, obdržela od brazilského ministerstva pro vědu, technologie a inovace povolení k dovozu mouky z pšenice HB4 a schválila její využití pro výrobu potravin i krmiv.

Po přísném procesu přezkoumání odrůdy HB4, který zahrnoval vědecké hodnocení bezpečnosti, brazilská Národní komise pro biologickou bezpečnost (CTNBio) jednohlasně schválila podmínky biologické bezpečnosti pro mouku získanou z této odrůdy. Komplexní regulační proces zahrnoval vývoj nejmodernějších metodik k řešení problémů spojených s rizikem obsahu alergenů a k potvrzení, že je pšenice HB4 stejně bezpečná jako její konvenční protějšek.

Schválení GM pšenice HB4 v Brazílii je významným krokem k budování zemědělských systémů odolných vůči měnícím se klimatickým podmínkám. Pro tyto systémy je pšenice klíčovou složku pro střídavý osevní systém.
 

Zdroje:

 

Zdroj článku: BIOTRIN

Foto: Brazil Approves Drought Tolerant HB4® Wheat- Crop Biotech Update (November 17, 2021) | ISAAA.org