Bílkoviny

Bílkoviny jsou základním materiálem k výstavbě tkání a buněk našeho těla a k jejich obnově. Hrají také důležitou úlohu při imunitních reakcích, působí jako enzymy, hormony a další látky důležité pro správné fungování těla.
Stavebními jednotkami bílkovin jsou aminokyseliny, které jsou v bílkovinách uspořádány do dlouhých řetězců. V bílkovinách potravy je obsaženo 20 druhů aminokyselin, z toho je 8 tzv. esenciálních (nezbytných), lidské tělo si je nedovede samo vytvořit.
V lidském organismu neexistuje rezerva bílkovin. Při jejich nedostatečném příjmu ve stravě nebo z jiných důvodů, např. při dlouhotrvajícím hladovění, dochází v důsledku proteolýzy k omezování zmíněné stavební činnosti a také k úbytku některých orgánů.
Podle zdroje se bílkoviny dělí na bílkoviny rostlinného a živočišného původu. Bílkoviny živočišného původu se považují za plnohodnotné, protože obsahují všechny esenciální aminokyseliny.
V mládí, v těhotenství, při kojení nebo v případě onemocnění se všeobecně doporučuje denní dávku bílkovin zvýšit u dospělého člověka asi na 1 g na 1 kg hmotnosti a den, tzn. u člověka o hmotnosti 70 kg by to bylo denně 70 gramů. Také ve stáří se doporučuje příjem bílkovin o něco zvýšit, neboť rozpad tělesných bílkovin je větší. Nadměrný příjem bílkovin však může přivodit různé problémy související s přetížením jater a ledvin, tj. orgánů, které se podílejí na odstraňování zplodin metabolismu bílkovin.
 
Obsah bílkovin ve vybraných potravinách
Potravina
Obsah bílkovin (g/100g)
hovězí maso (kýta bez kosti)
22,1
vepřové maso (kýta bez kosti, libová)
21
párky debrecínské
15,2
salám lovecký
27,4
šunka drůbeží
20,6
kuřecí prsa (bez kůže)
22,8
maso kapra (bez kostí a kůže)
17,7
polotučné mléko
3,3
sýr eidam, 30 % t. v s.
28,9
jogurt bílý, 3,5 % tuku
4,5
vejce
12,5
hrách
19,5
čočka
23,6

 (kvas, ber, 05/2020)

Zdroj:
https://www.nutridatabaze.cz/

Související články z portálu Bezpečnosti potravin